Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali pijanego sternika - to już 21 w regionie

Data publikacji 23.07.2014

Przed sądem stanie mieszkaniec województwa mazowieckiego, którego zatrzymali wodniacy na Jeziorze Mikołajskim. Mężczyzna, będąc pod wpływem alkoholu, pływał łodzią motorową. Jak się okazało, 33-letni sternik miał 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, a także utrata wszelkich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Od początku maja br. to już 21 pijany sternik zatrzymany przez warmińsko-mazurskich policjantów.

Sezon letni to czas wytężonej pracy mikołajskich wodniaków. Dzięki nowej łodzi policjanci o wiele szybciej mogą przemierzać znaczne odległości na jeziorach w rejonie Mikołajek. To pozwala im dbać o bezpieczeństwo wypoczywających zarówno nad wodą, jak i na wodzie. Dzięki temu też już po raz kolejny mikołajscy policjanci wyeliminowali nietrzeźwego amatora sportów wodnych.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 11.00 na Jeziorze Mikołajskim. Patrol policji zatrzymał do kontroli sternika łodzi motorowej. W trakcie czynności funkcjonariusze poczuli od sternika zapach alkoholu. Badanie alkomatem tylko potwierdziło ich podejrzenia. Urządzenie wykazało, że 33–letni mieszkaniec województwa mazowieckiego miał 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie mógł już kontynuować swojego „rejsu”. Łodzią zaopiekował się trzeźwy sternik.

Teraz Leszek G. za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

Teraz może mu grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności, a także utrata wszelkich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Przebywając na danym obszarze wodnym musimy pamiętać o tym, że jego zarządca oczekuje od nas postępowania zgodnego z regulaminem. Jeśli nasze zachowanie wyraźnie wskazuje, że jesteśmy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, nie powinno nas zdziwić, jeśli  nie zostaniemy wpuszczeni na teren albo zostaniemy poproszeni o jego opuszczenie. Jeżeli nie zastosujemy się do polecenia, to będzie to równoznaczne z popełnieniem wykroczenia sankcjonowanego karą grzywny.

Kara grzywny zostanie również nałożona na tego, kto będąc w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi w ruchu lądowym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym. Wszystkie te kwestie reguluje Ustawa z dnia 28 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Od początku maja br. policjanci z Warmii i Mazur zatrzymali już 21 pijanych sterników.

(KWP w Olsztynie / bf)

Powrót na górę strony