Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wojewódzkie Obchody Święta Policji w Małopolsce

Data publikacji 23.07.2014

24 lipca policjanci obchodzą swoje święto. To dzień szczególny dla funkcjonariuszy. To także czas awansów, odznaczeń i wyróżnień za dobrą pracę. W tym roku Polska Policja obchodzi 95-lecie powstania (powołana została 24 lipca 1919 roku ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej). Obchody Święta Policji w Małopolsce zainaugurowała Msza Święta w Królewskiej Katedrze na Wawelu, która odbyła się w niedzielę, 20 lipca br.

Dzisiaj, 23 lipca br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji, przy Obelisku upamiętniającym Pomordowanych Policjantów – Jeńców obozu w Ostaszkowie odbył się uroczysty apel, podczas którego wyróżniającym się policjantom z KWP w Krakowie wręczono medale, odznaczenia i awanse. W uroczystości, oprócz kierownictwa małopolskiego garnizonu, a także przełożonych odznaczanych policjantów, uczestniczył Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz zaproszeni goście.

Na początku uroczystości głos zabrał Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek, który zgromadzonym przypomniał o ważnych rocznicach, które zbiegają się z obchodzonym Świętem. Wspomniał również o istotnych, zrealizowanych przedsięwzięciach na terenie garnizonu małopolskiego. Ponadto nadinspektor Mariusz Dąbek podziękował podległym policjantom za zaangażowanie w pełnioną służbę.

Policjantom Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wręczono odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie. Z rąk Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę odebrało ośmiu policjantów. Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek wręczył odznaki „Zasłużony policjant” oraz akty mianowania na wyższe stopnie.

Za zasługi dla Policji odznaczony został dr. med. Filip Bolechała z Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie.

Wyjątkowym gościem uroczystości był ksiądz prałat Andrzej Waksmański - emerytowany, wieloletni kapelan małopolskiej Policji. Duchowny otrzymał wyróżnienie w kategorii „Osobowość” w Plebiscycie „Policjant Roku 2014”. Okolicznościowy dyplom wraz z podziękowaniami za wieloletnią posługę duszpasterską wśród małopolskich policjantów wręczył mu Małopolski Komendant Wojewódzki Policji.

Wszystkim wyróżnionym pogratulował Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, który jednocześnie podziękował za ofiarną służbę i życzył dalszych sukcesów w policyjnej pracy.

Na zakończenie przed Obeliskiem poszczególne delegacje oddały hołd Pomordowanym Policjantom składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze.

Podczas dzisiejszych uroczystości symbolicznie przekazano do użytku obiekty Komendy Wojewódzkiej Policji po termomodernizacji. Jest to bardzo ważne wydarzenie, biorąc pod uwagę historię tych budynków - były to pierwsze tego typu prace od momentu ich powstania pod koniec lat 70-tych, czyli przeszło 30 lat temu. Udało się to dzięki pozyskaniu środków finansowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Pomimo że prace modernizacyjne trwały w latach 2013-2014, to jednak samo przygotowanie inwestycji odbywało się wcześniej i była to zasługa poprzedniego Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Andrzeja Rokity, któremu dzisiaj złożone zostały podziękowana za podjęte w tym zakresie starania.

(KWP w Krakowie / bf)

Kobieta w kompani honorowej małopolskiej Policji ►

Powrót na górę strony