Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Świętokrzyskie obchody Święta Policji

Data publikacji 24.07.2014

23 lipca w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się uroczyste obchody święta Policji. W tym roku obchodzona jest także 95. rocznica jej powstania. Uroczystości zbiegły się również z nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Udział w nich wzięli między innymi Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosław Schossler oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z całego województwa świętokrzyskiego. Podczas uroczystości funkcjonariusze otrzymali nominacje na wyższe stopnie, a wielu z nich zostało wyróżnionych medalami i odznakami.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w Kolegiacie pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła, podczas której modlono się w intencji świętokrzyskich policjantów. Mszę celebrował ksiądz biskup dr Krzysztof Nitkiewicz.

Następnie na ostrowieckim Rynku rozpoczęła się główna część obchodów. Wśród zaproszonych gości był Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosław Schossler, Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Marszałkowie Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas i Grzegorz Świercz wraz z Zarządem Województwa Świętokrzyskiego oraz przedstawiciele sądownictwa i prokuratur, a także zaprzyjaźnionych służb mundurowych i władz samorządowych.

Obchody Święta Policji były wyjątkowe ze względu na nominację generalską, którą w poniedziałek tj. 21 lipca br. z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odebrał Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

Jednym z głównych punktów uroczystości było nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, który został ufundowany przez Społeczny Komitet.

Ważnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych wyróżnionym policjantom. W czasie uroczystości Odznakę „Zasłużony Policjant” otrzymało 8 funkcjonariuszy, zaś 12 otrzymało medale „Za Długoletnią Służbę”. Medalami „ Za długoletnią służbę” wyróżnione zostały trzy pracownice cywilne garnizonu świętokrzyskiego. Medalami za „Zasługi dla Policji” uhonorowano 14 osób.

„Za szczególne osiągnięcia w zakresie zmniejszania zagrożeń na świętokrzyskich drogach, statuetkę Św. Krzysztofa otrzymał nadinspektor Jarosław Szymczyk Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

Podczas uroczystości nadinsp. Mirosław Schossler i nadinsp. Jarosław Szymczyk wręczyli nominacje na wyższe stopnie policyjne 21 funkcjonariuszom.

Po krótkich przemówieniach zaproszonych gości odbyła się defilada kompanii honorowej oraz pododdziałów odznaczonych i mianowanych policjantów, a także członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu i pododdziału konnego wystawionego przez policjantów garnizonu śląskiego.

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Muzycy w mundurach nie tylko dali koncert, ale także, pomimo ulewnego deszczu, zaprezentowali pokaz musztry paradnej wzbudzając duży aplauz wśród zgromadzonej na Rynku publiczności.

Po południu na terenie Parku Jurajskiego w Bałtowie odbył się piknik rodzinny pod hasłem „95 lat Policji – Policja Wczoraj i Dziś”.

(KWP w Kielcach / bf)

Powrót na górę strony