Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczne obchody Święta Policji

Data publikacji 24.07.2014

To wyjątkowy dzień dla stołecznych policjantów i pracowników Policji. Uroczysty apel z okazji Święta Policji odbył się w samo południe przed budynkiem Komendy Stołecznej Policji. W obecności kierownictwa Policji, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, prokuratury, duchowieństwa oraz przyjaciół Policji ponad 100 policjantów garnizonu stołecznego zostało wyróżnionych medalami, odznaczeniami i nominacjami na wyższe stopnie policyjne.

Punktualnie o 12.00 dowódca uroczystości złożył meldunek I Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztofowi Gajewskiemu, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z policjantami. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt odegrano hymn państwowy.

Komendant Stołeczny Policji, nadinsp. Dariusz Działo, jako gospodarz, przywitał wszystkich zebranych. W swoim wystąpieniu podkreślił, że dzisiejsza uroczystość ma wyjątkowy charakter, bo obchodzona jest z okazji 95. rocznicy powołania Policji. Mimo upływu czasu, wartości, którymi kieruje się Policja są nadal ważne. Przypomniał początki ruchu reformatorsko-związkowego w naszej formacji i zapowiedział odsłonięcie podczas uroczystości tablicy dla uhonorowania działań, które przyczyniły się do budowania demokratycznego państwa. Podczas wystąpienia przypomniał też ostatnio realizowane zadania przez stołeczną Policję, m.in. zabezpieczenie spotkania gubernatorów EBOiR oraz zabezpieczenie obchodów 25-lecia wolnych wyborów. „Zadania te wykonaliśmy sumiennie i rzetelnie, czemu wyraz uznania dali nasi przełożeni” – powiedział komendant. Zwrócił też uwagę na wrażliwość i empatię, z jaką stołeczni funkcjonariusze realizują zadania i rozwiązują problemy. Przykładem takiej postawy jest tegoroczna laureatka konkursu „Policjant, który mi pomógł” – policjantka z wolskiej jednostki. Komendant podziękował również za przychylność i wsparcie władz miejskich i jednostek samorządu terytorialnego. „Efektywne współdziałanie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. Wysoka społeczna ocena to nagroda dla stołecznego garnizonu za trud i codzienne zaangażowanie” - dodał. Na zakończenie zwrócił się do rodzin policjantów, dziękując im za wsparcie. Serdeczne wyrazy uznania złożył również pracownikom Policji, od których zależy skuteczna praca Policji. Wszystkim policjantom i pracownikom Policji życzył, by codzienna służba przynosiła zadowolenie.

Następnie głos zabrał mł. insp. w stanie spoczynku Julian Sekuła, przewodniczący zarządu SFMO „Godność”. Złożył policjantom serdeczne życzenia z okazji Święta Policji. Życzył, by zawsze cieszyli się uznaniem w społeczeństwie. Razem z delegacją złożył też kwiaty przed tablicą pamiątkową poświęconą założycielom Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Podczas dzisiejszego święta Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski i I Zastępca Komendanta Głównego Policji w asyście Komendanta Stołecznego Policji odznaczyli Złotym „Medalem za Długoletnią Służbę” st. asp. Grażynę Grotkowską z KRP Warszawa VI. 33 funkcjonariuszy odebrało Srebrny i Brązowy „Medal za Długoletnią Służbę”. Ponad 30 policjantów uhonorowano odznakami „Zasłużony Policjant”. 34 z kolei odebrało akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. „Medalami za Zasługi dla Policji” odznaczono szesnastu przedstawicieli władz miejskich, samorządowych, wymiaru sprawiedliwości i innych instytucji działających wspólnie z Policją na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Podczas uroczystości odczytany został rozkaz o powołaniu z dniem 24 lipca mł. insp. Małgorzaty Łyszko-Domagalskiej na stanowisko Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji.

Po wręczeniu wyróżnionym medali, odznaczeń i aktów mianowania I Zastępca Komendanta Głównego Policji i Komendant Stołeczny Policji w asyście naczelnika Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP mł. insp. Bogdana Krzyszczaka przekazali honorowe proporce policjantom Ogniwa Konnego WWP.

Wojewoda Mazowiecki, Jacek Kozłowski złożył wszystkim policjantom i pracownikom Policji gratulacje z okazji Święta Policji. Podkreślił, że dzisiejsza Policja jest inaczej oceniana niż formacja przed 1989 r. Obecnie Policja jest jedną z instytucji najwyżej ocenianych przez mieszkańców, obdarzonych wysokim poziomem zaufania. Warszawa cieszy się opinią jednej z najbezpieczniejszych stolic europejskich. Wojewoda podziękował policjantom za ofiarną służbę na rzecz mieszkańców. Pogratulował też wyróżnionym funkcjonariuszkom, funkcjonariuszom i pracownikom Policji.

Jacek Wojciechowicz, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, również gratulował awansów i wyróżnień stołecznym policjantom. Podkreślił, że służba w Policji jest nadal niezwykle ważna, choć obecne czasy są spokojniejsze. W imieniu Pani Prezydent podziękował za ciężką służbę i ofiarność funkcjonariuszy, dzięki której mieszkańcy czują się bezpiecznie.

I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski pogratulował w imieniu Komendanta Głównego Policji wszystkim wyróżnionym i mianowanym. Podziękował policjantom za ich ciężką, często niewdzięczną służbę, która nieraz wymaga podjęcia decyzji w ułamku sekundy. Przekazał też pozdrowienia dla rodzin, bo często policyjna służba pełniona jest ich kosztem. Wszystkim funkcjonariuszom życzył policyjnego szczęścia.

Kierownictwo Policji wraz z zaproszonymi gośćmi oddało hołd przed Tablicą Pamięci oficerom i podoficerom Policji Państwowej II Rzeczpospolitej – Cichociemnym – Żołnierzom Armii Krajowej.  Uroczystości zakończyła defilada policyjnej Orkiestry, Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz policjantów Ogniwa Konnego WWP.

Odznaczonym i mianowanym na wyższe stopnie gratulujemy!

(KSP / mg)

Powrót na górę strony