Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci polegli na służbie

Data publikacji 25.07.2014

W Komendzie Głównej Policji, przed Tablicą Pamięci, odbyła się uroczystość odsłonięcia siedmiu tabliczek epitafijnych policjantów, którzy zginęli w czasie służby. Ich nazwiska zostały wpisane do Księgi Pamięci. Przedstawiamy sylwetki poległych policjantów.

asp. Tomasz Skowronek: ur. 1976 r. – zm. 2013 r., asystent Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Wykonując obowiązki służbowe, wykazywał profesjonalizm i zaangażowanie. Był dobrym, skutecznym, zdyscyplinowanym, sumiennym i odważnym policjantem w działaniach na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Za osiągnięte wyniki był wielokrotnie nagradzany.

13 października 2013 r., pełniąc służbę w patrolu zmotoryzowanym na służbowym motocyklu, zderzył się z innym pojazdem, nieprawidłowo poruszającym się po drodze. Policjant zmarł na miejscu wypadku na skutek odniesionych obrażeń ciała.

 

podinsp. Bogdan Laskowski: ur. 1949 r. – zm. 2005 r., dowódca Polskiego Kontyngentu Policyjnego Misji ONZ w Liberii. Krótko przed zakończeniem służby, 6 stycznia 2005 r., zmarł na malarię mózgową w Monrowii – stolicy Liberii, w jordańskim szpitalu wojskowym.

Wykonując obowiązki służbowe, wykazywał profesjonalizm i zaangażowanie. Jako jednemu z najbardziej doświadczonych oficerów misji pokojowych i operacji policyjnych, powierzono mu pełnienie funkcji Zastępcy Pierwszego Dowódcy Kontyngentu. W trakcie wszystkich misji pełnił służbę w stałym zagrożeniu zdrowia i życia, w trudnych warunkach socjalnych. Za osiągnięcia w służbie został wyróżniony Brązową Odznaką „Za zasługi w ochronie porządku publicznego”, „Srebrnym krzyżem zasługi” i Brązową Odznaką „W służbie narodu”.

 

sierż. Mateusz Klimczak: ur. 1985 r. – zm. 2014 r., policjant Wydziału Wywiadowczego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Pomimo krótkiego stażu służby, dał się poznać jako pracowity i koleżeński policjant. Z dużym zaangażowaniem realizował powierzone zadania służbowe. Był obowiązkowy, sumienny i odważny, zawsze gotów do działania i poświęcenia.

15 lutego 2014 r., pełniąc służbę w patrolu zmotoryzowanym, po podjęciu wspólnie z partnerem pościgu za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, zderzył się z innym pojazdem. Na skutek doznanych obrażeń ciała, po kilkunastu dniach zmarł w szpitalu.

 

post. Wojciech Rabęda: ur. 1989 r. – zm. 2013 r., policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Wykonując obowiązki służbowe, wykazywał profesjonalizm i zaangażowanie. Był dobrym, skutecznym, zdyscyplinowanym, sumiennym i odważnym policjantem.

16 maja 2013 r., pełniąc służbę na motocyklu oznakowanym, wspólnie z partnerem, podczas patrolowania wyznaczonej trasy, jadąc na sygnale, zderzył się z innym pojazdem, uczestniczącym w ruchu. W wyniku wypadku został ciężko ranny i zmarł po miesięcznym pobycie w szpitalu.

 

st. sierż. Adam Kochańczyk: ur. 1969 r. – zm. 1996 r., młodszy asystent Kompanii Wywiadowczej Batalionu Zabezpieczenia Miasta Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Należał do policjantów odważnych i bezkompromisowych. Wykonując obowiązki służbowe, wykazywał profesjonalizm, zaangażowanie i gotowość do poświęceń dla dobra służby. Był sumiennym i odważnym policjantem, co przekładało się na efekty w postaci wielokrotnego zatrzymywania sprawców czynów karalnych na gorącym uczynku.

W nocy z 3 na 4 października 1996 r., pełniąc służbę jako policyjny wywiadowca, podjął pościg po dachu kamienicy za sprawcą włamania na strych posesji. W trakcie podjętych czynności wpadł do niezabezpieczonego otworu świetlika dachowego i spadł z dużej wysokości. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.

 

mł. asp. Józef Faszczowy: ur. 1965 r. – zm. 2008 r., policjant – asystent Posterunku Policji w Horyńcu. Wykonując obowiązki służbowe, wykazywał profesjonalizm i zaangażowanie. Był dobrym, skutecznym, zdyscyplinowanym, sumiennym i odważnym policjantem. Pełnił służbę na tzw. pierwszej linii, strzegąc bezpieczeństwa i porządku publicznego.

21 maja 2008 r., podczas pełnienia służby, w wyniku tragicznego zbiegu okoliczności, został śmiertelnie postrzelony przez innego funkcjonariusza, który nie zachował należytych środków ostrożności, w wyniku czego doprowadził doi niekontrolowanego wystrzału z broni służbowej.

 

sierż. sztab. Tadeusz Sopel: ur. 1964 r. – zm. 1997 r., dzielnicowy Zespołu Dzielnicowych Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Rejonowej Policji w Lubaczowie. Przez całą drogę zawodową był związany z policją lubaczowską. Pełnił służbę na tzw. pierwszej linii, strzegąc bezpieczeństwa i porządku publicznego. Był dobrym i skutecznym policjantem. Za nienaganną postawę był wielokrotnie wyróżniany przez przełożonych.

23 czerwca 1997 r., gdy wracał prywatnym samochodem do miejsca zamieszkania po zakończonej służbie, doszło do czołowego zderzenia pojazdu spowodowanego przez innego kierującego samochodem, będącego w stanie nietrzeźwości. W wyniku wypadku doznał poważnych obrażeń ciała i po przewiezieniu do szpitala, zmarł w trakcie operacji.

mg, kb

Czytaj również: Pamięci poległych policjantów >>

 

 

 

Powrót na górę strony