Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeden dostarczał dane, drugi wyłudzał telefony

Data publikacji 28.07.2014

Policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o oszustwo i pomocnictwo w nim. 61-letni Stanisław D. dostarczał dane firm 47-letniemu Markowi K., który na ich podstawie zawierał umowy telekomunikacyjne. W ten sposób w ciągu kilkudziesięciu dni Marek K. wyłudził od operatora 18 telefonów komórkowych oraz tablet - wszystko za ponad 85 tys. złotych. Policjanci odzyskali część mienia oraz zabezpieczyli znaczną ilość pieniędzy pochodzącą prawdopodobnie z tego przestępstwa.

Ten przestępczy proceder trwał od połowy czerwca tego roku. Jego organizatorzy wpadli na pomysł, który ich zdaniem w krótkim czasie miał im pozwolić na szybki i łatwy zarobek. Stało się jednak inaczej, kiedy sprawą zajęli się śródmiejscy policjanci.

Mechanizm działania podejrzanych był zawsze ten sam.  61-letni Stanisław D. ze swojego zakładu pracy sukcesywnie pozyskiwał dane różnych firm działających na rynku, które następnie przekazywał 47-letniemu Markowi K. Ten na podstawie między innymi regonu za pośrednictwem infolinii jednego z operatorów sieci komórkowej, podając się za osobę prowadzącą działalność gospodarczą, składał zamówienia na zawarcie umów telekomunikacyjnych.

Następnie, podając się za krewnego właściciela firmy, odbierał od  kuriera przesyłki z umowami, które podpisywał oraz telefony. W ten sposób wyłudził 18 telefonów komórkowych oraz tablet o łącznej wartości przekraczającej 85 tys. złotych.Towar sprzedawany był następnie u jednego i tego samego odbiorcy.

W miniony piątek śródmiejscy policjanci zatrzymali obu mężczyzn i postawili im zarzuty oszustwa oraz pomocnictwa w nim.

Policjanci odzyskali także część telefonów oraz zabezpieczyli na poczet kary kilkanaście tysięcy złotych. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.

Sąd zdecydował już o tymczasowym aresztowaniu mężczyzn na 3 miesiące.

(KSP / mg)

Powrót na górę strony