Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci ratowali tonących

Data publikacji 29.07.2014

Mszańscy policjanci uratowali tonącego mężczyznę – wydobyli go z wody i przeprowadzili resuscytację. To kolejny w ostatnim czasie przypadek ratowania życia ludzkiego przez małopolskich policjantów.

Policjanci komisariatu Policji w Mszanie Dolnej patrolowali rejon  potoku Mszanka, kiedy zauważyli, jak pewien mężczyzna idący brzegiem zachwiał się, utracił równowagę i wpadł do wody, znikając pod powierzchnią. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do działania – wyciągnęli tonącego i nieprzytomnemu mężczyźnie udzielili pomocy przedmedycznej, prowadząc resuscytację, która przywróciła poszkodowanemu funkcje życiowe. Lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził, że dzięki szybkiemu działaniu policjantów zdrowie mężczyzny nie było zagrożone.

Dwa dni wcześniej także wadowiccy policjanci ratowali tonącego mężczyznę - w miejscowości Jaroszowice do rzeki Skawa wpadł mężczyzna, który został porwany przez nurt wody. Dyżurny, który otrzymał zgłoszenie, natychmiast wysłał na miejsce patrol.  Policjanci udali się we wskazane miejsce -  zauważyli mężczyznę, który usiłował się ratować i wzywał pomoc, rozpaczliwie machając rękoma. Na miejsce dotarły również służby ratownicze straży pożarnej.  Ponieważ nurt rzeki był bardzo silny i mężczyzna oddalał się bardzo szybko, policjanci wspólnie z strażakami postanowili się przemieścić w inne miejsce, by przechwycić płynącego. Przechodząc przez zarośla i mokradła, zobaczyli ponownie unoszącego się na wodzie mężczyznę. Jeden z policjantów ruszył na ratunek i w pełnym umundurowaniu wskoczył do wody. Widząc całą sytuację, dwóch strażaków również wbiegło do wody. Kolega ze straży rzucił policjantowi linę, aby przywiązał mężczyznę, natomiast policjantka z drugim strażakiem asekurowali ich, umożliwiając bezpieczne wyjście  i wspólnie wyciągnęli topiącego się mężczyznę na brzeg rzeki. Przybyłe na miejsce pogotowie ratunkowe udzieliło dalszej pomocy medycznej.

Policjanci komisariatu wodnego w Krakowie kilkakrotnie udzielali pomocy osobom wypoczywającym na małopolskich akwenach – najczęściej było to ratowanie z opresji żeglarzy i osób pływających pontonami czy łódkami, zwłaszcza w sytuacji gwałtownie zmieniających się warunków pogodowych, ale także tych, którzy – najczęściej będąc pod wpływem alkoholu – decydowali się na ryzykowne zachowania kąpiąc się w miejscach zabronionych.

Apelujemy o zachowywanie rozsądku podczas wypoczynku nad wodą i reagowanie w sytuacjach gdy potrzebny jest ratunek  - jeśli widzimy że czyjeś życie jest zagrożone dzwońmy na numer alarmowy i zorganizujmy pomoc.

(KWP w Krakowie / mg)

 

Powrót na górę strony