Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Minister wręczył "Krzyże Zasługi za Dzielność"

Data publikacji 30.07.2014

Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński wręczyli dziś „Krzyże Zasługi za Dzielność” ośmiu policjantom, którzy wykazali się wyjątkową odwagą i narażali swoje życie lub zdrowie ratując innych.

Jak podkreślił Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, wyróżnieni funkcjonariusze podejmowali interwencje z narażeniem własnego zdrowia i życia. "Formacje mundurowe MSW codziennie znajdują się na czymś w rodzaju cywilnej wojny. Noc w noc, dzień w dzień, prowadzą działania ratujące ludzkie życie" – powiedział szef MSW podczas uroczystości w ministerstwie.

"Dziś czcimy cichych bohaterów. To ludzie, którzy zdecydowali się na działanie z odruchu, ale także z obowiązku, jaki przyjęli na siebie składając ślubowanie. To dzięki nim możemy spać spokojnie i chodzić po ulicach bezpiecznie" - mówił.

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w 1928 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest m.in. funkcjonariuszom służb specjalnych, policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz żołnierzom za działania z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa i bezpieczeństwa obywateli. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych w czasach pokoju przez prezydenta. Każdego roku minister spraw wewnętrznych występuje o odznaczenie kilkudziesięciu funkcjonariuszy.

„Krzyże Zasługi za Dzielność” otrzymali:

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ełku:

  • aspirant Alfred Kareło;
  • sierżant sztabowy Wojciech Dzięgielewski;
  • starszy sierżant Arkadiusz Ponisztera;
  • posterunkowy Przemysław Gryziak.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Malborku:

  • aspirant Łukasz Przypisny;
  • starszy sierżant Marek Władyka.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie:

  • sierżant sztabowy Krystian Biegajło.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie:

  • aspirant Artur Liziniewicz.

(źródło: PAP, MSW: foto: Marek Krupa)

Czytaj również:

KWP w Olsztynie: Krzyż Zasługi za Dzielność dla ełckich policjantów >>

KWP w Opolu: Bohater odznaczony >>

Powrót na górę strony