Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne szkolenie żołnierzy KFOR

Data publikacji 29.07.2014

Szkolenie dla żołnierzy Wojska Polskiego wyjeżdżających na misję KFOR prowadzą wykładowcy słupskiej szkoły Policji. W zajęciach udział biorą wojskowi z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, którzy pełnić będą służbę na Bałkanach w ramach XXXI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Międzynarodowych KFOR w Kosowie.

W szkoleniu łącznie udział bierze 60 żołnierzy kompanii manewrowej. Uczestnicy ćwiczą sposoby odpierania ataków z wykorzystaniem dźwigni, uderzeń i bloków, które stosowane są przy użyciu pałki wielofunkcyjnej „Tonfa”. Pałka ta nie występuje jako standardowe wyposażenie żołnierza, natomiast podczas misji KFOR w Kosowie jest istotnym elementem sprzętu wojskowego, wykorzystywanego w działaniach prewencyjnych do kontroli zachowania tłumu. Aby móc w sposób skuteczny i zgodny z prawem stosować ten środek przymusu bezpośredniego, należy odbyć kierunkowe szkolenie z tego zakresu.

Wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku specjalizują się w tego rodzaju szkoleniach, ponieważ taka pałka prawie od 20 lat znajduje się na wyposażeniu polskich policjantów.

„To szkolenie pokazuje, że nasza szkoła nie tylko kształci naszych funkcjonariuszy, lecz również inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa publicznego” – tłumaczy podkom. Damian Bartnicki, jeden z wykładowców prowadzących szkolenie.

Zajęcia z wojskowymi przewidzianymi do służby na Bałkanach to już kolejne z serii szkoleń, które dla żołnierzy Wojska Polskiego prowadzą wykładowcy słupskiej szkoły Policji; kilka miesięcy temu w Słupsku przeszkolono już 70 żołnierzy.

W przeszłości wykładowcy zakładu interwencji policyjnych prowadzili podobne szkolenia w Centralnym Ośrodku Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. W Słupsku natomiast, w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża, prowadzone były zajęcia dla żołnierzy przewidzianych w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego z zakresu praw człowieka i realioznawstwa kulturowego państw bałkańskich.

(Szkoła Policji w Słupsku / mg)

Powrót na górę strony