Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Środki zapobiegawcze dla sprawców rzucenia petard hukowych podczas meczu

Data publikacji 30.07.2014

Krakowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o rzucenie petard hukowych na murawę boiska podczas sobotniego meczu Cracovii z Legią Warszawa. Jeszcze tego samego dnia obaj zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, która na wniosek Policji zastosowała w stosunku do nich policyjny dozór, poręczenie majątkowe oraz zakazu opuszczania kraju. Ponadto jeden z mężczyzn zaproponował dobrowolne poddanie się karze i orzeczenie środka karnego w postaci 4-letniego zakazu stadionowego. Teraz po uzupełnieniu materiału dowodowego sprawa przeciwko pseudokibicom zostanie przekazana z aktem oskarżenia do sądu.

Podczas sobotniego meczu rozgrywanego na stadionie przy ul. Kałuży pomiędzy drużynami Cracovii i Legii Warszawa, dwóch pseudokibiców rzuciło w pewnym momencie na murawę boiska dwie petardy hukowe, które ogłuszyły jednego z piłkarzy. Natychmiast po tym incydencie policjanci zabezpieczyli zapis monitoringu, który był analizowany przez policjantów ze specjalnej grupy zajmującej się zwalczaniem bandytyzmu stadionowego, w skład której wchodzą najlepsi specjaliści z wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i Komendy Wojewódzkiej Policji. Pomimo założonych kominiarek by uniemożliwić rozpoznanie, obaj podejrzani zostali zidentyfikowani i zatrzymani. Są to dwaj mieszkańcy Krakowa w wieku 19 i 28 lat.

Podczas zatrzymania i przeszukań policjanci wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zabezpieczyli również maczetę, siekierę, narkotyki oraz ubranie, w którym jeden z podejrzanych był ubrany podczas sobotniego meczu.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty wnoszenia na stadion materiałów pirotechnicznych i rzucania podczas meczu przedmiotów ( rac ), które mogły zagrozić życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu osób przebywających na stadionie (art. 59 i 60 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych). Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo jeden z nich usłyszał zarzut posiadania narkotyków ( art.62. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony