Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dostarczali pakiety telewizyjne bez wymaganej zgody

Data publikacji 30.07.2014

Wczoraj policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami z KPP w Łukowie oraz z przedstawicielami Urzędu Komunikacji Elektronicznej weszli na teren jednej z firm zajmującej się dostarczaniem Internetu, telewizji oraz telefonii na terenie województw: lubelskiego i mazowieckiego. Jak ustalili policjanci, firma oferowała usługę dostarczania pakietów telewizyjnych zawierających kanały jednej z platform cyfrowych bez wymaganej zgody. Wstępne ustalenia policjantów wskazują na to, że czerpanie zysków z nielegalnej działalności trwało przynajmniej od początku 2013 r.

Policjanci z Wydziału dw. z PG KWP w Lublinie weszli wczoraj na teren jednej z firm z powiatu łukowskiego zajmującej się dostarczaniem usług Internetu, telewizji oraz telefonii na terenie województw lubelskiego i mazowieckiego. Z uzyskanych przez policjantów z Lublina informacji wynikało, że firma oferowała usługę dostarczania pakietów telewizyjnych zawierających kanały jednej z platform cyfrowych bez otrzymania wymaganej zgody. Odbiorcy mogli uzyskiwać sygnał telewizyjny podpisując umowę abonencką. Opłaty w zależności od pakietu wynosiły od około 20 zł do 100 zł.

Działania policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Komendy Powiatowej w Łukowie prowadzone były z przedstawicielami Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Podczas przeszukania policjanci ujawnili w stacji czołowej 6 kart abonenckich na tzw. abonament indywidualny tj. bez możliwości udostępniania osobom trzecim. Zabezpieczono karty chipowe oraz 67 segregatorów zawierającymi kilka tysięcy umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Wstępne ustalenia policjantów wskazują na to, że czerpanie zysków z nielegalnej działalności firmy trwała przynajmniej od początku 2013 r.

Po przeanalizowaniu zabezpieczonego materiału będzie możliwe precyzyjne określenie ilość osób, którym dostarczano programy bez wymaganej zgody uprawionego oraz dokładne wyliczenie strat firmy pokrzywdzonej. Osobom, które organizowały nielegalny proceder rozsyłania płatnych kanałów telewizyjnych, może grozić teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.  Ponadto firma organizująca rozsyłanie pakietów telewizyjnych poprzez telewizję kablową naruszyła przepisy Ustawy o radiofonii i telewizji w związku z niezgłoszeniem prowadzonej działalności.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony