Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy owczarek niemiecki w służbie Policji

Data publikacji 01.08.2014

Owczarek niemiecki o imieniu HEJOR już pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu. Hejor to pies patrolowo - tropiący. Jest już 19 psem posiadanym obecnie przez wrocławskich funkcjonariuszy. Psy wyszkolone są do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych, zapachu zwłok ludzkich; w policji „służą” także psy patrolowo - tropiące. Zwierzęta wraz z przewodnikami pełnią służbę każdego dnia na terenie miasta.

Uroczystość oficjalnego przekazania owczarka niemieckiego o imieniu Hejor Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu odbyła się w tym tygodniu, a dwuletni pies został ufundowany przez Starostę Powiatu Wrocławskiego. Hejor to pies patrolowo - tropiący, który przez ostatnie pół roku wraz ze swoim przewodnikiem odbywał szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie uczył się elementów posłuszeństwa, obrony przewodnika, pościgu za sprawcą oraz tropienia śladów.

Owczarka niemieckiego oficjalnie od Starosty Romana Potockiego otrzymał Komendant Miejski Policji we Wrocławiu insp. Jacek Kaczmarek, który z kolei przekazał go przewodnikowi st. sierż. Tomaszowi Sankowskiemu.

Hejor wraz ze swoim przewodnikiem mają już odnotowany pierwszy sukces. Dwa tygodnie temu odnalazł skradzione rzeczy. Sprawcy po włamaniu do prywatnej firmy ukryli w krzakach sejf, aby później go wywieźć. Ta „sztuczka” im się nie udała.

Wydział Prewencji i Patrolowy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w chwili obecnej ma 19 psów wyszkolonych do wykonywania różnych zadań - wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych, zapachu zwłok ludzkich. W policji „służą” także psy patrolowo – tropiące. Zwierzęta wraz z przewodnikami pełnią służbę każdego dnia na terenie miasta.

O tym, że są bardzo ważne w codziennej pracy świadczy ostatnia sytuacja. 29 lipca br. ok. godz. 15.00 na ul. Grabiszyńskiej doszło do potrącenia pieszej, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Sprowadzono psa tropiącego. Po kilkunastu minutach podjęty przez zwierzę trop doprowadził do zatrzymania podejrzanego, ukrywającego się i siedzącego na drzewie.

(KWP we Wrocławiu / bf)

Powrót na górę strony