Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podkarpackie obchody Święta Policji

Data publikacji 02.08.2014

Wczoraj na jarosławskim Rynku odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji. Kulminacyjnym punktem uroczystości było nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Jarosławiu. Wręczone zostały także odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Policjanci odebrali życzenia, gratulacje i podziękowania.

O godzinie 13 w jarosławskiej kolegiacie abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski, odprawił mszę świętą w intencji policjantów. Po mszy pododdziały przemaszerowały na jarosławski Rynek. Tam odbyła się główna część uroczystości, której kulminacyjnym punktem było nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Jarosławiu.

Obecni byli I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Zdzisław Stopczyk, Wicewojewoda Podkarpacki Alicja Wosik, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, posłowie i senatorowie z Podkarpacia, prezydenci i burmistrzowie miast, starostowie i wójtowie. Byli reprezentanci służb mundurowych, Wojska Polskiego oraz instytucji, uczelni  i stowarzyszeń, które na co dzień współpracują z Policją. W uroczystościach uczestniczyły również delegacje zagraniczne: milicji z Ukrainy oraz policji z Czech, Słowacji, Węgier i Austrii.

W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych nadinsp. Krzysztof Gajewski wręczył mł. insp. Ryszardowi Kornadze, Komendantowi Powiatowemu Policji w Jarosławiu, sztandar, ufundowany przez społeczeństwo. Zgodnie z policyjnym ceremoniałem przekazanie poprzedziło symboliczne wbicie gwoździ w drzewce sztandaru.

Kolejnym punktem obchodów Święta Policji było wręczenie odznaczeń i awansów.

  •     Na mocy Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalami Za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 79 policjantów i pracowników Policji.
  •     Minister Spraw Wewnętrznych nadał 76 odznak Zasłużony Policjant.
  •     Za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji Minister Spraw Wewnętrznych nadał 29 medali Za Zasługi dla Policji.

W uznaniu zasług w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej decyzją Ministra Obrony Narodowej Brązowym Medalem Za Zasługi dla obronności kraju odznaczony został Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Zdzisław Stopczyk.
    
Awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało 1140 policjantów - 20 w korpusie oficerów starszych, 52 w korpusie oficerów młodszych, 628 w korpusie aspirantów, 418 w korpusie podoficerów i 22 w korpusie szeregowych.

Wojewódzkie obchody Święta Policji zakończyła uroczysta defilada pododdziałów, z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz motocyklistów zrzeszonych w Polskim Ruchu Motocyklowym.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Powrót na górę strony