Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bez drogówki Kostrzyn stanie

Data publikacji 02.08.2014

Nie sposób określić, która z policyjnych służb pełni kluczową rolę w czasie operacji "Woodstock". Tę, którą spotkamy już przy wjeździe, jest ruch drogowy. Policjanci w białych czapkach nie narzekają na brak pracy. By nie doszło do wypadku, muszą nieustannie nadzorować ruch pieszych i zmotoryzowanych.

Do Kostrzyna nad Odrą można wjechać z czterech stron. Dwie główne drogi krzyżują się w samym środku miasta. Specyfika kostrzyńskiego festiwalu powoduje, że z roku na rok coraz większa liczba woodstockowiczów przyjeżdża na "Przystanek" samochodami. Mniejszy problem, gdy auta te pozostawią na wyznaczonych parkingach. Zazwyczaj jednak ruch w centrum miasta nie zamiera aż do końca festiwalu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że na przystankowym polu jest pół miliona osób, a tylko jedna piąta z nich dotarła pociągami, łatwo sobie wyobrazić, co dzieje się na ulicach.

W czasie "Woodstocku" Kostrzyn nie zamiera nawet w nocy. Przez całą dobę w różnych punktach miasta pracuje drogówka. W tego typu działaniach przede wszystkim sprawdzają się policyjne motocykle. Jednoślady szybciej docierają do oddalonych miejsc i sprawnie lawirują między sznurami pojazdów. Prócz kierowania ruchem największym wyzwaniem jest zapewnienie płynności przejazdu. Pomimo dużej liczby parkingów część kierowców zostawia auta przy głównych drogach. Gdyby policjanci nie nadzorowali tego, przejazd przez miasto nie byłby możliwy. Służby zadbały o odpowiednie oznakowanie, kiedy jednak to nie skutkuje, policjanci muszą sięgać po bloczek mandatowy. W skrajnych przypadkach zostawione na środku drogi samochody zabiera laweta. To dość radykalne rozwiązanie, jednak w przeciwnym razie przez Kostrzyn nie przejadą karetki pogotowia, strażacy, czy służby techniczne.

Przed policjantami ruchu drogowego jeszcze jedno wyzwanie. Uczestnicy festiwalu przybywali do miasta niemal przez tydzień. W niedzielę prawie wszyscy będą chcieli wyjechać jednocześnie. Z tego powodu drogówka już szykuje się do działania. Na żadnym ze skrzyżowań nie zabraknie policjantów. Nie zapomniano również o możliwości sprawdzenia trzeźwości. Każdy z kierujących przed wyruszeniem w drogę będzie mógł skontrolować swój stan bezpośrednio na woodstockowym polu.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

1260 policjantów w Kostrzynie ►

"Przystanek Woodstock" wystartował ►

Film Bez drogówki Kostrzyn stanie

Pobierz plik Bez drogówki Kostrzyn stanie (format mp4 - rozmiar 19.68 MB)

Powrót na górę strony