Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pracowity weekend policyjnych wodniaków

Data publikacji 04.08.2014

Letnia aura sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Nie brakuje osób, które chcą popływać. Niestety czasami brakuje im zdrowego rozsądku. Ostatni weekend obfituje w przykłady osób, które wykazały się dużą nieodpowiedzialnością. Wśród nich znalazła się 17-latka, która nurkowała na szlaku wodnym, nieumiejący pływać 16-latek, który pływał po jeziorze na materacu, 28-latek, który uczył się pływać, wypłynął za daleko, na pomoc ruszył jego kolega niepotrafiący pływać. Na szczęście nad bezpieczeństwem osób odpoczywających nad wodą czuwają policyjni wodniacy.

Wczoraj po południu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie zauważyli na szlaku wodnym Jeziora Jeziorak wystającą z wody fajkę do nurkowania. Funkcjonariusze podpłynęli do nurkującej osoby. Okazała się nią 17-letnia mieszkanka Iławy. Policjanci wyciągnęli ją natychmiast z wody. Funkcjonariusze  poinformowali ją, że pływa na szlaku wodnym i w żadnym wypadku nie powinna tego robić, ponieważ jest to niebezpieczne. Dziewczyna była całkowicie niewidoczna dla innych jednostek pływających, których na jeziorze Jeziorak jest bardzo dużo. Gdyby nie spotkanie z policjantami przygoda z nurkowaniem mogłaby zakończyć się dla 17-latki tragicznie.

Kiedy dziewczyna  wyszła na brzeg oświadczyła, że nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji. Chciała tylko ponurkować.  17-latka za swoje zachowanie została ukarana 100-złotowym mandatem.

O wielkim szczęściu mogą mówić 16, 28 i 29-latek, którzy chcąc popływać w Jeziorze Ukiel o mało nie przypłacili tego własnym życiem. Najpierw około godziny 15.00 dwóch nieumiejących pływać mieszkańców Olsztyna postanowiło popływać na dmuchanym materacu. W pewnym momencie 16-latek  spadł z materaca. Jego 19-letni kompan nie był w stanie w żaden sposób mu pomóc. Na szczęście kilkadziesiąt metrów dalej motorówką płynął jeden z ratowników WOPR. Ratownik zauważył mężczyznę na materacu  i drugą osobą będącą w wodzie, machającą rękami. Z początku myślał, że to jakaś zabawa, ale doświadczenie na wodzie spowodowało, że natychmiast podpłynął do mężczyzn i w ostatniej chwili chwycił za głowę 16-latka i wciągnął go na pokład motorówki.

Trzy godziny później policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie interweniowali na tym samym jeziorze. Na miejscu działał już zespół pogotowia ratunkowego. Ustalono, że niedoszłymi topielcami byli 28-latek z gm. Zakrzew i 29-letni mieszkaniec gm. Kraśnik. Jeden z mężczyzn chciał się nauczyć pływać. Podczas nauki odpłynął za daleko i zaczął się topić. Na ratunek popłynął mu 29-letni kolega mimo, że również nie potrafił pływać. Chwilę później obaj walczyli o życie. Na szczęście jedna z kobiet będących na pobliskiej plaży zauważyła topiącego się mężczyznę i powiedziała o tym swojemu koledze, który posiada uprawnienia ratownika wodnego. Mężczyzna bez chwili zastanowienia wskoczył do wody i popłynął na ratunek topiącemu się. Ratownik zaczął go holować. Na brzegu okazało się, że pod wodą był drugi z mężczyzn. Nieprzytomny 28-latek trzymał na nogę swojego kolegę. Po wyjściu na brzegu odzyskał przytomność i nie potrzebował pomocy ratowników. Okazało się, że jeden z tych mężczyzn był pod wpływem alkoholu.

Z uwagi na upalną pogodę nie brakowało amatorów zarówno żeglarstwa, jak i tych którzy chcieli popływać na innym sprzęcie. Niestety nie wszyscy radzili sobie z panującą aurą. Na szczęście w tym czasie na jeziorze służbę pełnili policyjni wodniacy, którzy interweniowali, udzielając pomocy żeglarzom i wszystkim potrzebującym takiej pomocy. Ostródzcy wodniacy po otrzymaniu informacji, że wypożyczony rower wodny długo nie wraca do przystani, rozpoczęli jego poszukiwania. Po kilku chwilach zobaczyli z daleka dwie osoby, z trudem utrzymujące się na powierzchni. Gdy podpłynęli, okazało się, że rower zaczął nabierać wody i tonąć. Policjanci zabrali na pokład dwie przestraszone kobiety i bezpiecznie przetransportowali je do brzegu.

Po jakimś czasie policjanci zauważyli, jak jedna z żaglówek, na skutek silnego wiatru przewróciła się, a żeglarz wpadł do wody. Dzięki szybkiej interwencji również on bezpiecznie został przetransportowany do brzegu. Policyjni wodniacy pilnują też, by nikt nie pływał po jeziorze brawurowo i tym samym nie stwarzał zagrożenia dla innych wypoczywających nad wodą. Wczoraj ukarali 500-złotowym mandatem młodego mieszkańca Ostródy, który pływał skuterem wodnym, nie mając przy sobie żadnych dokumentów. Mandatami zakończyła się również kąpiel dwóch innych młodych osób, które na szlaku wodnym, w miejscu, gdzie jest to zabronione, wyskoczyły z łodzi i kąpały się.

Policjanci przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa zwłaszcza, że pogoda bywa "kapryśna" i często się zmienia w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Pamiętajmy również, by nie kąpać się w miejscach, gdzie jest to zabronione, takich jak szlaki wodne, ponieważ sternik może nie zauważyć osoby płynącej w wodzie i nasz beztroski wypoczynek może skończyć się tragicznie.
 
(KWP w Olsztynie / mj)

Powrót na górę strony