Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kule czy wózek?

Data publikacji 05.08.2014

Potrzebne kule czy wózek? - taką propozycję "pomocy" mogli usłyszeć kierowcy bezprawnie parkujący na miejscach dla niepełnosprawnych. Akcję na parkingach katowickich centrów handlowych przeprowadzili policjanci ze śląskiej drogówki. Zbiegła się ona z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących kart parkingowych dla niepełnosprawnych.

4 sierpnia 2014 roku w Katowicach przed jednym z centrów handlowych policjanci śląskiej drogówki, wspólnie z przedstawicielami Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego, przeprowadzili akcję mającą na celu „zdyscyplinowanie” kierowców, którzy nie mając do tego prawa, parkowali swoje pojazdy na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Działania te przeprowadzone zostały z wykorzystaniem najnowszego sprzętu rejestrującego, będącego w dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, za pomocą którego nagrywane były wykroczenia dotyczące parkowania w miejscach dla niepełnosprawnych.

Kiedy oko policyjnej kamery dostrzegało kierowcę zajmującego takie miejsce, podchodzili do niego członkowie Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego z pytaniem, czy potrzebne są kule, czy wózek inwalidzki. Kierowcy najczęściej wyrażali zdziwienie i dopiero wyjaśnienie, że parkują na miejscu dla osób, które z takich właśnie pomocy korzystają, powodowało u nich refleksję.

Nie wszystkie jednak „interwencje” młodych wolontariuszy kończyły się samym pouczeniem. W trakcie dwóch godzin działań policjanci spotkali się z czterema przypadkami parkowania pojazdu na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W jednym z nich kierowca nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu i oprócz mandatu za parkowanie w miejscu niedozwolonym w wysokości 500 złotych i 5 punktów karnych, został ukarany mandatem za brak uprawnień, również w kwocie 500 zł.

Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi na problemy niepełnosprawnych, jako uczestników ruchu drogowego. Związana była również ze zmianami w prawie dotyczącymi takich właśnie osób. Od 1 lipca 2014 roku zaczęła bowiem obowiązywać nowelizacja przepisów dotyczących kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Wprowadzono okres ważności takich kart, podczas gdy wcześniej były one wydawane bezterminowo. Wprowadzono również wysokie kary - do 2 tys. złotych - za posługiwanie się nimi przez osoby nieuprawnione. Wydane dotychczas karty parkingowe zachowują swoją ważność tylko do 30 listopada 2014 roku.

(KWP w Katowicach / mj)

Film Kule czy wózek?

Pobierz plik Kule czy wózek? (format mp4 - rozmiar 14.21 MB)

Powrót na górę strony