Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczali uroczystość odsłonięcia Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

Data publikacji 13.08.2014

Kieleccy policjanci czynnie uczestniczyli w zabezpieczeniu uroczystości zakończenia Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej oraz odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności w Kielcach. W uroczystości uczestniczył m. in. Pierwszy Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach mł. insp. Rafał Kochańczyk oraz Komendant Miejski Policji w Kielcach mł. insp. Artur Bielecki.

Blisko 700 osobowa grupa uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która 6 sierpnia wyruszyła z krakowskich Oleandrów, dotarła do Kielc. W 100 rocznicę wejścia legionów do naszego miasta uczestnicy marszu udali się na Cmentarz Wojskowy przy ulicy Ściegiennego, gdzie odbył się uroczysty apel i złożenie kwiatów na grobach poległych legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej. Następnie marsz prowadzony przez Ułanów Wileńskich przeszedł pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny przy ul. Krakowskiej. Tam komendant marszu, Jan Józef Kasprzyk, złożył meldunek o przybyciu „Kadrówki” prezydentowi miasta Kielce - Wojciechowi Lubawskiemu. Tu witali „Kadrówkę” także mieszkańcy Kielc.

Następnie Strzelcy przemaszerowali na plac Wolności, gdzie rozpoczęła się uroczystość zakończenia Marszu oraz odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaproszono na nią kilkuset gości. Przybyła m.in. Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Krzysztof Jaraczewski - wnuk Marszałka, przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych, samorządowych, wojskowych, Policji, oraz rodzin legionistów i kombatanci. W uroczystości uczestniczyło także wielu kielczan oraz nasi rodacy z Winnicy na Ukrainie, z Wilna i Brazylii.

Po ceremonii odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego odbyła się modlitwa ekumeniczna oraz poświęcenie monumentu. U podstawy pomnika złożono akt erekcyjny oraz urny z miejsc męczeństwa Polaków, m.in. Baru, Katynia, Cmentarza Orląt Lwowskich, Westerplatte czy Smoleńska.
Podczas uroczystości wręczono wiele nagród, medali okolicznościowych i odznaczeń. Na Placu Wolności odbył się także Apel Poległych. Oddano salwę honorową. Ceremonię zakończono złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem.

Monument powstał z inicjatywy Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Jest wykonany z brązu, cokół - z czerwonego granitu wołyńskiego. Elementy kamienne cokołu zostały ufundowane przez Konfederację Polaków Podola z partnerskiego miasta Kielc - Winnicy na Ukrainie. Pieniądze na ten cel Komitet pozyskiwał ze składek mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, przy wsparciu urzędów administracji rządowej i samorządowej. Jego autorem jest artysta - rzeźbiarz Paweł Pietrusiński.

(KWP w Kielcach / bf)

Powrót na górę strony