Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja wodna w Małopolsce

Data publikacji 19.08.2014

Zapewnienie bezpieczeństwa osobom pływającym, kąpiącym się czy uprawiającym sporty wodne na małopolskich akwenach, ratowanie tonących, a także kontrola wałów przeciwpowodziowych i ochrona środowiska naturalnego - to tylko niektóre z zadań policjantów komisariatu wodnego w Krakowie.

W sezonie letnim policyjni wodniacy pełnią służbę patrolową na rzece Wiśle oraz jej bulwarach w granicach Krakowa oraz w 3 posterunkach sezonowych - na zbiornikach wodnych w Rożnowie, Dobczycach i Czorsztynie. Pod swoją pieczą mają także rzekę Dunajec oraz akweny Bagry i Kryspinów. Oprócz tego, w zależności od potrzeb, pełnią służbę także na mniejszych zbiornikach wodnych.

Policjanci dysponujący łodziami motorowymi, w okresie wzmożonego ruchu turystycznego, stają się ratownikami oraz koordynatorami żeglugi śródlądowej, czuwają także nad bezpieczeństwem na wodzie i terenach przywodnych. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez funkcjonariuszy policji wodnej procentuje w pełni profesjonalnymi i efektywnymi akcjami ratowniczymi.

W 2013 r. dzięki natychmiastowej akcji ratowniczej policjanci uratowali 5 osób oraz udzielili pomocy kolejnym 28. Poszkodowanych wyciągnięto bezpośrednio z wody lub z zatopionych łodzi. Od początku 2014 r. funkcjonariusze uratowali już 2 tonące osoby oraz udzielili pomocy na wodzie kolejnym 23.

Do incydentu doszło 20 czerwca br. po południu w pobliżu przystani żeglarskiej. Dwóch młodych mężczyzn bez kamizelek ratunkowych dryfowało obok wywróconego kajaka, który nabierał wody. Mężczyźni zaczęli znikać pod wodą wraz z kajakiem. Szybko zostali przez policjantów podjęci na pokład łodzi służbowej. Udzielono im pomocy przedmedycznej.  

Poza zadaniami związanymi z ratownictwem policjanci prowadzą także działania profilaktyczne w postaci szkoleń dla dzieci i młodzieży mające na celu propagowanie bezpiecznego wypoczynku na wodą. Corocznie w okresie przedwakacyjnym przeprowadzane są dziesiątki takich szkoleń – o ich skuteczności świadczy systematyczny spadek liczby utonięć w tej grupie wiekowej.

W sezonie zimowym, od  6 już lat, policjanci komisariatu wodnego patrolują również stoki narciarskie na terenie Małopolski. Ich obecność na stokach gwarantuje nie tylko większe bezpieczeństwo dla samych narciarzy, ale ma również charakter prewencyjny – odstrasza potencjalnych złodziei sprzętu narciarskiego a także zniechęca do jazdy osoby nadużywające alkoholu. Małopolscy policjanci ściśle współpracują ze strażnikami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

* Wybierać należy te kąpieliska, które są strzeżone, uważnie czytając instrukcje korzystania z kąpieliska oraz wszelkie informacje i przestrogi. Zawsze trzeba przestrzegać zasad określonych w regulaminach i stosować się do znaków umieszczonych przy zbiornikach wodnych, pływać można jedynie w miejscach oznaczonych;

* Przed rozpoczęciem kąpieli dobrze jest zorientować się gdzie znajduje się ratownik – warto kąpać się tak, aby być widocznym dla ratownika. W razie zagrożenia trzeba natychmiast wzywać pomocy, nie wolno jednak wszczynać fałszywych alarmów – na przykład dla żartu;

* Osoby, które korzystać będą ze sprzętu pływającego, muszą pamiętać o zabraniu kamizelek ratunkowych;

* Statystyki pokazują, że bardzo często toną osoby, które pływają po spożyciu alkoholu. W żadnym wypadku nie wolno wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu. Stwarza to zagrożenie nie tylko dla danej osoby ale i dla innych. Niebezpieczne są także brawura lub brak wyobraźni (na przykład skoki na główkę w nieznanych miejscach, które okazują się zbyt płytkie lub pełne skał i kamieni). Zdarza się także, że toną osoby wrzucone do wody przez innych uczestników kąpieliska (na przykład z pomostu) lub „przytapiane” dla głupiego żartu.

 Brak rozsądku w połączeniu z alkoholem i brawurą bywają niekiedy przyczynami tragedii. Niestety scenariusz tragicznych utonięć z alkoholem w tle pojawia się dość często; pomijając nieszczęśliwe wypadki (zasłabnięcia, zerwanie się brzegu etc.) alkohol jest najczęstszą przyczyną utonięć. Zaburzona świadomość utrudnia realną ocenę ryzyka i własnych możliwości.

* Najlepiej nie wybierać się nad wodę samotnie i nie korzystać z kąpielisk w odludnych miejscach; dobrze jest także utrzymywać kontakt wzrokowy z osobami z którymi przyszliśmy;

* Przed wejściem do wody powinno się schładzać stopniowo, aby uchronić organizm przed szokiem termicznym, nie wolno wskakiwać do wody po dłuższym opalaniu się. Warto odczekać też chwilę po zjedzeniu posiłku;

* Dzieci muszą zawsze korzystać z kąpieli pod opieką dorosłych; oprócz opieki ważne jest także uczenie dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań nad wodą.

(KWP w Krakowie / mw)

 

Powrót na górę strony