Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Graficiarze w rękach Policji

Data publikacji 19.08.2014

Policjanci z Komisariatu Policji w Stawiszynie zatrzymali 3 młodych mężczyzn podejrzanych o uszkodzenie mienia. Sprawcy pomalowali elewację kilku budynków w Stawiszynie. Pokrzywdzeni oszacowali straty spowodowane działaniem „pseudo artystów” na kwotę blisko 25 tys. zł. Teraz zatrzymani za swój czyn odpowiedzą przed sądem. Grozi im nawet 5 lat więzienia. Niewykluczone, że będę musieli również naprawić poczynione szkody.

Graffiti występujące na elewacjach budynków oraz urządzeniach użyteczności publicznej w przeważającej części trudno traktować jako formę sztuki. Jest to często typowy akt wandalizmu, związany ze zniszczeniem mienia. Wulgarne hasła z błędami ortograficznymi pojawiły się również 14 sierpnia br. na dziesięciu budynkach w Stawiszynie. Pokrzywdzeni oszacowali straty spowodowane działaniem „pseudo artystów” na kwotę blisko 25 tys. zł.

Stróże prawa natychmiast przystąpili do pracy operacyjnej i ustalania sprawców tego przestępstwa. Po zebraniu informacji i materiałów dowodowych byli niemal pewni, że sprawcami uszkodzenia mienia są trzej mieszkańcy gminy Stawiszyn w wieku od 18 do 20 lat. Już kilkanaście godzin po zdarzeniu, funkcjonariusze zatrzymali typowanych sprawców przestępstwa. Młodzi mężczyźni byli totalnie zaskoczeni widokiem mundurowych.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów zniszczenia mienia. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę nawet 5 lat pozbawienia wolności. Podobnie jak w innych sprawach związanych ze niszczeniem elewacji budynków policjanci będą występować do sądu z wnioskiem o nałożenie obowiązku naprawienia szkody.

Ponadto funkcjonariusze pracujący nad sprawą ustalili, że jeden z zatrzymanych mężczyzn dokonał kradzieży kamery monitoringu z budynku, którego elewację zniszczono. 20-latek usłyszał dodatkowo zarzut kradzieży. Policjanci odzyskali skradzioną kamerę.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony