Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o oszustwa zatrzymani

Data publikacji 20.08.2014

Policjanci z KWP w Krakowie zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali dwóch oszustów, którzy - wykorzystując dane osobowe pozyskane w nielegalny sposób - zakładali konta bankowe, a potem brali pożyczki. Osób poszkodowanych z całej Polski mogą być setki.

Na początku sierpnia br. policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej,  zatrzymali dwóch 30-letnich mieszkańców Lublina. Zebrane w toczącym się postępowaniu dowody wskazywały, że obaj mężczyźni, wykorzystując dane osobowe  innych osób, biorą pożyczki w tzw. chwilówkach.

Podczas  przeszukania  mieszkania zajmowanego przez mężczyzn, policjanci natrafili na bazę danych personalnych osób z różnych rejonów Polski. Policjanci ustalili, że baza ta służyła zatrzymanym do zakładania kont internetowych w różnych bankach. Po założeniu konta, oszuści występowali do firm o pożyczki w wysokości od 200 złotych do kilku tysięcy.  Zwykle bez problemu uzyskiwali  pieniądze, które trafiały na założone wcześniej konto internetowe. Zdarzało się, że na daną osobę sprawcy brali kilka pożyczek w różnych instytucjach parabankowych.   Po spłatę  pożyczonych pieniędzy i ewentualnych odsetek windykator zgłaszał się do osób, których personalia figurowały na umowie, a które  o całym procederze nie miały pojęcia.

W toczącym się postępowaniu małopolscy policjanci ustalili już 70 osób pokrzywdzonych, ale - jak sami twierdzą - może być ich 2 a nawet  3 razy więcej.

Obaj sprawcy usłyszeli zarzuty oszustwa oraz przetwarzania danych osobowych, do których nie byli uprawnieni. Decyzją sądu zostali poddani pod policyjny dozór. Śledczy ustalają też pochodzenie bazy danych osobowych, z której korzystali oszuści.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony