Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ: Rozbito zorganizowaną polsko-czeczeńską grupę przestępczą zajmującą się wymuszeniami haraczy i siłowym odzyskiwaniem długów

Data publikacji 22.08.2014

Policjanci CBŚ pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Południe rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która stosując przemoc i groźby zajmowała się wymuszeniami haraczy i nielegalnym odzyskiwaniem wierzytelności. Z ustaleń śledczych wynika, że jej członkowie, będący czołowymi zawodnikami popularnego klubu MMA w Olsztynie, mogli działać od kilku lat na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Grupy realizacyjne zatrzymały na terenie Olsztyna i Warszawy w sumie cztery osoby. Wśród nich znalazł się 33-letni Czeczen poszukiwany przez Interpol za zabójstwo. Cała czwórka została tymczasowo aresztowana.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, rozpracowując grupy przestępcze z terenu województwa warmińsko – mazurskiego, rozbili zorganizowaną grupę, która stosując groźby i przemoc wobec przedsiębiorców wymuszała haracze i zajmowała się nielegalnym odzyskiwaniem wierzytelności. Jej członkowie wywodzą się z olsztyńskiego środowiska zawodników MMA. Z ustaleń organów ścigania wynika, że grupa mogła działać od kilku lat na terenie województwa warmińsko - mazurskiego. Członkowie grupy podczas przestępczej działalności wykorzystywali swoje ponadprzeciętne umiejętności w sztukach walki. Popularność zdobyta dzięki uprawnianiu sportu wzmocniła ich pozycję i spowodowała, że byli pewni siebie i skuteczni w działaniu. Z prowadzonego postępowania wynika, że podejrzani z przestępczej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Dzięki wiedzy operacyjnej funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i wymianie informacji z Interpolem ustalono, że jeden z mężczyzn będący w zainteresowaniu kryminalnych ukrywał się w Polsce pod fałszywymi danymi, podając się za Abulkhana K. 33-latek był poszukiwany przez Interpol za zabójstwo, do którego miało dojść na terenie Kaliningradu.

19 i 20 sierpnia br. grupy realizacyjne jednocześnie uderzyły w kilka miejsc na terenie Olsztyna i Warszawy. W konsekwencji kryminalni zatrzymali cztery osoby w wieku od 27 do 33 lat. 30-letni Aslambek S., 33-letni Aslan A., 27-letni Piotr P. i 30-letni Michał Sz. trafili do policyjnego aresztu.

Po przesłuchaniach mężczyźni usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wymuszeń haraczy, zmuszania do zwrotu wierzytelności. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności. Cała czwórka została tymczasowo aresztowana.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Z ustaleń śledczych wynika, że pokrzywdzonych może być znacznie więcej.  Osoby, które stały się ofiarami podejrzanych, mogą zgłosić ten fakt do Centralnego Biura Śledczego pod nr tel. 89 522-46-50

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Południe.

(KWP w Olsztynie / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.74 MB)

Powrót na górę strony