Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zlikwidowali plantację konopi

Data publikacji 25.08.2014

Blisko milion złotych warte są konopie zabezpieczone przez policjantów z Komendy Miejskiej w Kaliszu. Na trop nielegalnej plantacji wpadli funkcjonariusze z Zespołu do walki z Przestępczością Narkotykową. Rośliny rosły na dwóch polach zlokalizowanych na obrzeżach Kalisza. Szacuje się, że ilość marihuany, jaką można by uzyskać z zabezpieczonych krzewów, to około 35 kg gotowego narkotyku o czarnorynkowej wartości blisko 1 mln zł.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego kaliskiej komendy nie ustają w walce z narkotykowym procederem. Do policjantów z Zespołu dw. z Przestępczością Narkotykową dotarła informacja o konopiach rosnących na obrzeżach Kalisza. W efekcie pod wskazanym adresem funkcjonariusze ujawnili krzaki konopi w różnych fazach rozwoju. Rośliny rosły na dwóch polach oddalonych od siebie o kilkaset metrów. Teren został objęty nadzorem.

21 sierpnia na obu działkach stróże prawa zabezpieczyli łącznie ponad 1100 krzewów różnej wielkości. Najwyższe rośliny osiągnęły wysokość ponad 180 cm i na pierwszy rzut oka przypominały zwykłe chwasty. Jednak tester, którego użyli policjanci, zabarwił się, co wskazuje na obecność substancji narkotycznych (tzw. THC).

Na miejsce wezwano technika kryminalistyki oraz śledczych z kaliskiej jednostki, którzy przeprowadzili dokładne oględziny terenu. Funkcjonariusze pobrali również próbki krzewów do badań, od których będą uzależnione dalsze czynności w tej sprawie.

Wszystkie roślin zostały wyrwane i zabezpieczone w policyjnym magazynie. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności zostaną zniszczone. W ten sposób ich nasiona nie posłużą już do wytworzenia narkotyków, które mogłyby trafić na kaliski „rynek”. Ilość marihuany, jaką można by uzyskać z zabezpieczonych krzewów, to około 35 kilogramów gotowego narkotyku o czarnorynkowej wartości blisko miliona złotych.

W sprawie przesłuchano już świadków oraz zarządzono badania kryminalistyczne konopi. Nie wyklucza się zatrzymań osób podejrzewanych o ten nielegalny proceder. W usuwaniu roślin, policjantom wsparcia udzielili strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrzec.

(KWP w Poznaniu / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.95 MB)

Powrót na górę strony