Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Projekt Komendy Głównej Policji dotyczący wdrożenia SIS II

Data publikacji 27.08.2014

System Informacyjny Schengen drugiej generacji (SIS II), dzięki nowym funkcjonalnościom jest systemem bezpieczniejszym i bardziej wydajnym. Wiedzę na temat wprowadzonych zmian i sposobu wykorzystania nowych możliwości, funkcjonariusze i pracownicy Policji będą pozyskiwać w ramach realizowanego przez Komendę Główną Policji projektu „Nowe wyzwania dla użytkowników SIS związane z wdrożeniem SIS II”. Projekt realizowany jest od początku lipca 2014 r., a współfinansowany z funduszy norweskich.

W styczniu 2014 r. Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP złożyło wniosek aplikacyjny dla projektu: ,,Nowe wyzwania dla użytkowników SIS związane z wdrożeniem SIS II”. Projekt  otrzymał 94 punkty (na 100 możliwych) i uplasował się na 1 miejscu listy rankingowej. Czas jego realizacji obejmuje prawie dwa lata i przypada na okres od 1 lipca 2014 r. do 30 kwietnia 2016 r. W tym czasie odbędzie się cykl działań informacyjnych dla użytkowników SIS II oraz cykl szkoleń m.in. dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji, którzy poszerzą zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne na temat sposobu korzystania z zasobów i nowych funkcjonalności SISII.

Celem zawartego 14 czerwca 1985 r. przez państwa Unii Gospodarczej Beneluksu, Francji i Niemiec Układu z Schengen, było stopniowe znoszenie kontroli na wspólnych granicach. Niezbędne było w związku z tym utworzenie narzędzia zapewniającego wysoki standard bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze Schengen. Rezultatem prac nad takim narzędziem było uruchomienie w marcu 1995 r., Systemu Informacyjnego Schengen I generacji (SIS I).

Wraz z rozszerzaniem strefy Schengen o kolejne państwa oraz wzrostem takich zjawisk jak przestępczość transgraniczna i migracja ludności, konieczne okazało się wprowadzenie nowego systemu - bardziej wydajnego oraz bezpiecznego, który sprostałby nowym możliwościom i wymaganiom technologicznym - Systemu Informacyjnego Schengen II generacji (SIS II). Uruchomiono go 9 kwietnia 2013 r., a państwa uczestniczące w SIS zyskały możliwość korzystania z nowych funkcjonalności, dzięki którym możliwe jest efektywniejsze poszukiwanie osób i przedmiotów wprowadzonych do SIS II.

Kategorie danych wprowadzanych do SIS II:
-  osoby (na podstawie art. 26, 32, 34, 36 ust. 2 i 3 Decyzji 533/2007 oraz art. 24 Rozporządzenia 1987/2006):
- poszukiwane do tymczasowego aresztowania w celu ich przekazania lub ekstradycji,
- poszukiwane jako zaginione,
- poszukiwane w celu ustalenia miejsca pobytu do celów procedury sądowej lub stawienia się w celu odbycia kary pozbawienia wolności,
- których dane zostały wprowadzone w celu niejawnej lub szczególnej kontroli,
- cudzoziemcy, których dane zostały wprowadzone w celu odmowy pozwolenia na wjazd lub pobyt na terytorium Schengen.
- przedmioty (na podstawie art. 36, 38 Decyzji 533/2007):
- pojazd silnikowy,
- broń palna,
- blankiety dokumentów urzędowych,
- wydane dokumenty tożsamości (z wprowadzonymi danymi osobowymi),
- banknoty (o spisanych numerach),
- urządzenia przemysłowe – nowa kategoria
- statek powietrzny – nowa kategoria
- statek wodny – nowa kategoria
- silnik przyczepny – nowa kategoria
- kontener – nowa kategoria
- tablica rejestracyjna (w SIS I była to podkategoria poszukiwanego pojazdu. W SIS II jest to odrębna kategoria),
- papiery wartościowe i środki płatnicze – nowa kategoria
- dowód rejestracyjny pojazdu (w SIS I była to podkategoria poszukiwanego dokumentu. W SIS II jest to odrębna kategoria).

SIS II został wzbogacony jeszcze o kilka dodatkowych możliwości takich jak:
- wprowadzanie danych biometrycznych np. odbitek linii papilarnych czy fotografii,
- dołączanie treści Europejskiego Nakazu Aresztowania,
- tworzenie powiązań pomiędzy wpisami (linkowanie wpisów).

Do bazy SIS II są wprowadzone podstawowe informacje o osobach i przedmiotach niezbędne do ich  identyfikacji i podjęcia działania. Informacje uzupełniające do poszczególnych wpisów są przekazywane pomiędzy Państwami Członkowskimi za pośrednictwem Biur SIRENE. Biuro SIRENE jest utworzone w każdym z Państw Członkowskich. W Polsce funkcja Biura SIRENE została powierzona Policji – jego zadania realizuje Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. Wszystkie Biura SIENE działają całodobowo.

Projekt ,,Nowe wyzwania dla użytkowników SIS związane z wdrożeniem SIS II”  ma na celu:
- wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie SIS II na poziomie europejskim i krajowym,
- rozwój umiejętności językowych i wiedzy specjalistycznej z zakresu SIS II funkcjonariuszy i pracowników Policji,
- wzrost poziomu świadomości obywateli Polski w zakresie przysługujących im praw związanych
z funkcjonowaniem SIS II.

Aby efektywnie wykorzystać możliwości SIS II, konieczne jest zapoznanie z nimi jak najszerszego grona użytkowników. Właśnie temu służą zaplanowane w ramach projektu działania informacyjne i szkoleniowe, skierowane do:
- krajowych użytkowników SIS: funkcjonariuszy i pracowników cywilnych jednostek terenowych Policji, Komendy Głównej Policji, przedstawicieli innych krajowych użytkowników SIS II  (m.in. sądów, prokuratur, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, ABW, Straży Granicznej, CBA, Agencji Wywiadu;
- zagranicznych partnerów: przedstawicieli Komisji Europejskiej, EU – LISA, Sekretariatu Generalnego Rady, ekspertów Państw Członkowskich.

Projekt obejmuje:
- organizację 3 konferencji o charakterze międzynarodowym – Poznań (2014 r.), Wrocław (2015 r.), Gdańsk (2016 r.) – łącznie udział w nich weźmie około 180 osób,
- organizację 5 konferencji krajowych (w formie szkoleniowo-warsztatowej) – Poznań (2014 r. i 2016 r.), Wrocław (2014 r. i 2015 r.), Gdańsk (2015 r.) – łącznie udział w nich weźmie około 250 osób,
- organizację cyklicznych szkoleń językowych (język angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski) doskonalących umiejętności językowe funkcjonariuszy i pracowników cywilnych jednostek terenowych Policji i Komendy Głównej Policji (Biura SIRENE i COT KSI) – w każdym semestrze udział w nich weźmie około 2090 osób,
- organizację cyklicznych szkoleń specjalistycznych i warsztatów funkcjonariuszy i pracowników cywilnych z jednostek terenowych Policji i Komendy Głównej Policji (Biura SIRENE) m. in. z zakresu pomocy prawnej w sprawach karnych, praktycznych aspektów pracy z SIS II oraz ochrony danych osobowych, badań daktyloskopijnych i biologicznych – łącznie udział w nich weźmie ponad 2 000 osób.

Projekt „Nowe wyzwania dla użytkowników SIS związane z wdrożeniem SIS II”, jest największym projektem szkoleniowym realizowanym przez polską Policję. Jego łączna wartość to 5 475 450 PLN. Dofinansowanie z funduszy norweskich obejmuje kwotę 4 654 132 PLN.

Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronie: policja.pl/nmfsis2

(BMWP KGP / pt)

 

Powrót na górę strony