Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wakacje na lubuskich drogach najbezpieczniejsze w historii

Data publikacji 28.08.2014

Intensywna służba lubuskich policjantów, którzy angażowali się w zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim zmotoryzowanym, pozwoliła osiągnąć cel, na którym zależało nie tylko mundurowym, ale i społeczeństwu. Na drogach województwa lubuskiego podczas wakacji tak bezpiecznie nie było nigdy.

Wiązało się to nie tylko z kierowaniem ruchem w określonych miejscach, ale i odpowiednią koordynacją działań, kiedy to policjanci z jednego powiatu wspomagali kolegów z sąsiedniego regionu, bo właśnie tam gromadziło się najwięcej samochodów. Szybki przepływ informacji między policyjnymi patrolami, właściwa reakcja na koncentrację pojazdów w określonych miejscach, kierowanie pojazdów na drogi alternatywne, informowanie kierowców o sytuacji na drodze, współpraca z przedstawicielami środków masowego przekazu, którzy na żywo przekazywali kierowcom niezbędną wiedzę o natężeniu ruchu czy też szybko wykonywane czynności przy zdarzeniach drogowych, to tylko niektóre składowe pracy policjantów, które wpłynęły na bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowców.
 
Sytuacji takiej nie mieliśmy od dawna. Policjanci byli właściwie we wszystkim newralgicznych miejscach, aby utrudnienia związane ze zwiększonym natężeniem ruchu na drogach, jak najszybciej wyeliminować, upłynniając go. Oczywiście warto przy tym pochwalić kierujących, którzy w wielu sytuacjach dostosowywali się do poleceń czy wskazówek mundurowych. Wielu widząc liczne patrole w białych czapkach, rękawiczkach, gwizdkach i widocznych z daleka kamizelkach, nie pozwalała sobie na niebezpieczne manewry. Widok policjantów studził zapały kierowców, którzy rezygnowali chociażby z wyprzedzania nierzadko przemieszczających się w zwartych kolumnach samochodów. Po raz pierwszy kierowcy mieli możliwość skorzystać z nowego odcinka drogi S3 pomiędzy Międzyrzeczem, a Gorzowem.
 
Oceniając minione wakacje należy stwierdzić, że są one najbezpieczniejsze w historii. Od początku lipca do 25 sierpnia w 127 wypadkach życie straciło 8 osób, a 179 (w tym 16 dzieci) zostało rannych. W poprzednich latach statystyka na lubuskich  drogach krystalizowała się nieco inaczej. W poprzednim roku w 162 wypadkach zginęło 27 osób (w tym 3 dzieci), a 245 zostało rannych. Zaś w 2012 roku podczas wakacji  w 168 wypadkach życie na lubuskich drogach straciło 16 osób (w tym jedno dziecko), a 242 osoby zostały ranne.
 
W policyjnej pracy na rzecz bezpieczeństwa na drogach nie mogło zabraknąć również tych czynności, do których większość kierowców przemierzających drogi województwa lubuskiego zdołała się już przyzwyczaić - badania stanu trzeźwości. Sami policjanci ruchu drogowego tylko w ramach akcji „Trzeźwy kierowca” przeprowadzili podczas wakacji ponad 60 tysięcy takich badań, ujawniając  200 nietrzeźwych. Ale nie tylko oni angażowali się w te zadania. Wspomagają ich także inni policjanci. Ich wspólna praca pozwoliła w tym czasie wyeliminować z lubuskich dróg 913 kierowców, którzy lekceważąc jedną z najważniejszych zasad w ruchu drogowym, wsiedli za kierownice na „podwójnym gazie”. Liczba ta co prawda maleje, ale policjanci nie rezygnują z częstych kontroli zmotoryzowanych. Podczas ubiegłorocznych wakacji policjanci zatrzymali 1140 pijanych kierowców, zaś w 2012 roku 1005. Warto się również odnieść do wypadków spowodowanych właśnie przez nietrzeźwych kierowców i konsekwencji z tym związanych. W te wakacje pijani za kółkiem spowodowali 4 wypadki, w których rannych zostały 4 osoby. Do tego doszło 28 kolizji, które powstały z ich winy. Rok wcześniej /2013/ nietrzeźwi byli sprawcami 44 kolizji oraz 15 wypadków, w których życie straciły 2 osoby, a 17 zostało rannych. Podczas wakacji w 2012 roku pijani spowodowali 56 kolizje oraz 23 wypadki drogowe zabijając 2 osoby i raniąc 17.
 
Jak mówi Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Wiesław Widecki, to: "na tą chwilę są to najbezpieczniejsze wakacje w historii względem zagrożenia na lubuskich drogach. Mam nadzieję, że nie zepsuje tego ostatni weekend tegorocznych wakacji, z którego z pewnością wielu zmotoryzowanych zechce skorzystać. Jednak jesteśmy na to przygotowani i liczymy, że liczne policyjne patrole zapewnią, aby był on równie bezpieczny, jak długi sierpniowy weekend (15-17 sierpnia)".

(KWP w Gorzowie Wielkopolskim / pl)

 

Powrót na górę strony