Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą odszkodowania komunikacyjne

Data publikacji 29.08.2014

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami odszkodowań komunikacyjnych. W akcji prowadzonej wspólnie z niemiecką policją wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy gdańskiej komendy wojewódzkiej wspieranych przez policjantów z Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pucka. Zatrzymano 17 osób, dwoje z nich zostało tymczasowo aresztowanych, a dwanaście jest pod dozorem policyjnym. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą  Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku od 1,5 roku rozpracowywali grupę, której członkowie zajmowali się wyłudzeniami odszkodowań komunikacyjnych.  Proceder zorganizowało  oraz kierowało nim dwóch mężczyzn. Namówione przez nich osoby pozorowały zdarzenia, w wyniku których miało dojść  do uszkodzenia pojazdu.  W zgłaszanej ubezpieczycielowi szkodzie podawano niezgodne z prawdą okoliczności  powstania uszkodzenia auta. W ten sposób  sprawcy wyłudzili  blisko dwa miliony złotych. Część z nich działała w zorganizowanej grupie przestępczej.

W związku ze sprawą  policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej wspierani przez policyjnych antyterrorystów i funkcjonariuszy z komend miejskich Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pucka weszli  do 20 mieszkań na terenie Rumii, Redy i Wejherowa.  W akcji wzięło udział ponad 100 pomorskich policjantów. Zatrzymano  łącznie 17 osób podejrzewanych o  wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych, część z nich działała  w  zorganizowanej grupie przestępczej.  Zabezpieczono 20 tys. zł i kilka  samochodów.  Równolegle, w ramach pomocy prawnej, policja niemiecka przeprowadziła przeszukania u pięciu osób na stałe zamieszkujących w Niemczech. 

Zatrzymani to kobiety i mężczyźni w wieku od 22 do 68 lat. Wszyscy zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty. Z uwagi na to, że jednym z podejrzanych jest funkcjonariusz  wejherowskiej jednostki, w sprawę włączyli się policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.  Funkcjonariusz został zawieszony w czynnościach.

Na podstawie zebranego w śledztwie materiału dowodowego  44-letni mężczyzna i  26–letnia kobieta zostali tymczasowo aresztowani.  Wobec  12 osób prokurator zdecydował o dozorze policyjnym. 

(KWP w Gdańsku / pl)

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 13.29 MB)

Powrót na górę strony