Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsza w kraju sala wyposażona w symulatory jazdy

Data publikacji 29.08.2014

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie została otwarta pierwsza w kraju sala wyposażona w symulatory jazdy radiowozami. To właśnie tutaj policjanci będą doskonalili swoje umiejętności jazdy samochodami służbowymi. Dzięki dwóm pojazdom i trzem stanowiskom komputerowym służącym do symulacji, funkcjonariusze będą mogli doskonalić swoje umiejętności w jeździe pościgowej, w kolumnie czy podczas zabezpieczenia przejazdu VIP-ów. Uroczystego otwarcia dokonał Komendant Główny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński.

Dziaisj w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie została otwarta pierwsza w kraju sala wyposażona w symulatory do nauki jazdy radiowozami. Uroczystego otwarcia dokonał osobiście Komendant Głowny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński.

W grudniu 2011 r. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie umowę dotyczącą realizacji projektu rozwojowego na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pt. Symulator kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych. Podjęcie się realizacji projektu stanowiło odpowiedź na potrzebę stworzenia kompleksowego rozwiązania umożliwiającego szkolenie funkcjonariuszy państwowych w zakresie kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych.

Projekt realizowany był w Konsorcjum naukowo-przemysłowym zawartym pomiędzy Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie a ETC-PZL Aerospace Industries Sp. z o.o. oraz Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej ITAM i obejmował stworzenie: dwóch stanowisk instruktorskich i pięciu stanowisk kierowania pojazdami, aktywnego środowiska uczestników ruchu drogowego, opartego na algorytmach sztucznej inteligencji. Sala daje m.in możliwość interakcji pomiędzy uczestnikami szkolenia a wirtualnymi uczestnikami ruchu, a także symulacji sytuacji typowych, takich jak: roboty drogowe, korki, utrudnienia ruchu. Policjanci szkolić się będą na pojazdach: Kia Ceed, Fiat Ducato, Mercedes Viano, Mercedes S600, BMW 760i, Audi A6, Audi Q7. Parametry warunków drogowych i parametry techniczne pojazdów oparto o specjalistyczne testy w prawdziwych warunkach. W symulacjach przedstwione są grupy ludzi i tłumy o różnej liczebności i sterowanym, zmiennym poziomem agresji, zawarte są także symulacje sytuacji nietypowych, takich jak: wtargnięcie pieszego na jezdnię, spadający ładunek, pościg, zwierzęta na drodze

Całość utworzona została w oparciu o różne scenariusze np. ostrzał z broni palnej, podłożenie ładunku wybuchowego, nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego, wypadki, osoby ranne, jazda w kolumnie. Dzięki takim urządzeniom policjanci będą lepiej wyszkoleni w zakresie jazdy w różnych warunkach. 

KGP

Film Pierwsza w kraju sala wyposażona w symulatory jazdy

Pobierz plik Pierwsza w kraju sala wyposażona w symulatory jazdy (format mp4 - rozmiar 4.5 MB)

Powrót na górę strony