Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowa współpraca dolnośląskich i brytyjskich funkcjonariuszy Policji

Data publikacji 31.08.2014

Współpraca funkcjonariuszy dolnośląskiej Policji oraz funkcjonariuszy brytyjskich zaowocowała zatrzymaniem mężczyzny poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. Mężczyzna podejrzany jest o zgwałcenie obywatelki Wielkiej Brytanii. Obecnie przebywa w areszcie, gdzie czeka na ekstradycję. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Współpraca policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z funkcjonariuszami brytyjskimi pozwoliła na zatrzymanie 28-letniego mężczyzny podejrzanego o dokonanie na terenie Londynu przestępstwa o charakterze seksualnym. W 2010 roku w Wielkiej Brytanii mężczyzna zgwałcił obywatelkę tego państwa. 

Funkcjonariusze Metropolitan Police w Londynie nawiązali współpracę z policjantami Wydziału Kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w celu zatrzymania obywatela Polski, który jest podejrzany o popełnienie przestępstwa o charakterze seksualnym. Do zdarzenia doszło na terenie Londynu. Jak wynikało z informacji przekazanej funkcjonariuszom dolnośląskiej Policji, podejrzenia prowadziły do osoby, która mieszkała na terenie ich województwa.

W związku z tą sprawą zorganizowano dwa spotkania robocze w Polsce, na których wymieniono informacje i ustalono szczegóły dalszych czynności prowadzonych przez obie strony. Do Wrocławia przyjechali policjanci z Wielkiej Brytanii, oficer łącznikowy oraz przedstawiciel ambasady. Dolnośląscy funkcjonariusze wykonali wiele czynności mających na celu potwierdzenie i sprawdzenie informacji pochodzących od kolegów z Londynu. Na terytorium województwa dolnośląskiego zabezpieczono dowody, które potwierdziły możliwość popełnienia  czynu przez obywatela Polski.

Zebrane materiały zostały przesłane do Wielkiej Brytanii, a na ich podstawie został wydany Europejski Nakaz Aresztowania.

Funkcjonariusze pionu kryminelnego ustalili aktualne miejsce pobytu i zatrzymali 28-letniego mieszkańca powiatu oleśnickiego podejrzewanego o dokonanie czynu. Pod koniec sierpnia 2014 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu postanowił przekazać obywatela polskiego z terytorium Rzeczypospolitej do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, oddając go do dyspozycji Sądu Pokoju w Westminster i tym samym, umożliwiając przeprowadzenie przeciwko niemu postepowania karnego.

Przestępstwo to jest kwalifikowane z art. 1 brytyjskiej ustawy o przestępstwach seksualnych. Jednocześnie Sąd Okręgowy postanowił zastosować wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 1 miesiąca, by umożliwić realizację procedury ekstradycyjnej.

Według prawa obowiązującego w Wielkiej Brytanii mężczyźnie może grozić kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

KWP Wrocław

Film Międzynarodowa współpraca dolnośląskich i brytyjskich funkcjonariuszy Policji


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Międzynarodowa współpraca dolnośląskich i brytyjskich funkcjonariuszy Policji (format flv - rozmiar 11.05 MB)

Powrót na górę strony