Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończenie sezonu wakacyjnego nad wodą

Data publikacji 03.09.2014

Zakończenie wakacji, to również zakończenie okresu intensywnego wypoczynku nad wodą. Na podstawie wstępnych informacji stwierdzić należy, iż w bieżącym roku rekreacja nad wodą była bezpieczniejsza niż w latach ubiegłych. Niestety jednak, czasem brak rozsądku i umiejętności przewidywania miał tragiczny finał. W okresie wakacji w 2014 r. utonęły 273 osoby, tj. o 37 osób mniej niż w czasie wakacji 2013 roku, kiedy to utonęło 310 osób.

Okres wakacyjny nierozłącznie wiąże się z letnią rekreacją na wodzie lub też nad wodą. Spędzając miłe chwile w gronie rodziny i znajomych nie powinniśmy zapominać jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się lub uprawiających sport lub rekreację na obszarach wodnych określają przepisy ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Za zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiadają odpowiednio:
• na terenie parku narodowego lub krajobrazowego - dyrektor parku;
• na terenie, na którym prowadzona jest działalność w zakresie sportu lub rekreacji - osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która prowadzi działalność w tym zakresie;
• na pozostałym obszarze - właściwy miejscowo wójt (burmistrz, prezydent miasta) - zwani dalej "zarządzającym obszarem wodnym".

Istotną rolę w systemie zapewnienia bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych odgrywa Policja. Na terenie całej Polski zadania na wodach i terenach przywodnych realizowane były w okresie wakacji łącznie przez 519 policjantów w ramach 4 komisariatów specjalistycznych Policji w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i 6 komórek wodnych, działających na terenie województw: kujawsko-pomorskiego w: Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku; pomorskiego w Gdańsku; warmińsko-mazurskiego w Olsztynie; zachodniopomorskiego w Szczecinie, oraz w licznych komórkach sezonowych. Ponadto, znaczna część pomniejszych akwenów objęta była również nadzorem policjantów pełniących służbę patrolową i obchodową.

Porównując zestawienia z poszczególnych tygodni wakacji bieżącego roku, należy stwierdzić, że największa liczba utonięć osób miała miejsce w okresie od 14 lipca do 20 lipca – 47 osób oraz w okresie od 28 lipca do 3 sierpnia – 46 osób. Na taką sytuację bez wątpienia wpływ miała wysoka temperatura panująca w tym czasie na terenie kraju.

Analizując zestawienie utonięć osób wg miejsca, należy wskazać, iż najczęstszymi miejscami utonięć są jeziora oraz ,,inne zbiorniki”, a następnie rzeki i stawy.

Uwzględniając fakt, że na terenie kraju znajduje się ponad siedem tysięcy jezior o powierzchni równej lub większej od 1 hektara, można je zaliczyć do jednych z najpopularniejszych miejsc wypoczynku nad wodą, jak również potencjalnych miejsc tonięcia osób. Do ,,innych zbiorników” zaliczamy m.in. różnego rodzaju glinianki, wyrobiska na byłych terenach przemysłowych, których ilość do dziś nie została skatalogowana ze względu na ich skalę jak i nietrwały charakter. Na 273 odnotowane wypadki utonięć osób w badanym okresie, aż 61 przypada na te miejsca. Podkreślić należy, iż w zdecydowanej większości miejsca te nie są dopuszczone dla rekreacji, a korzystanie z nich, co widać na przykładzie przedstawionych danych, jeśli już, winno wiązać się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Rzeka ze względu na ukształtowanie brzegów, nieregularne koryto, niejednokrotnie silny nurt, jest trzecim miejscem pod względem liczby utonięć osób – 60 ofiar.

Na uwagę zasługują dane dotyczące utonięć w morzu, tj. na terenie  garnizonu pomorskiego i zachodniopomorskiego. W badanym okresie utonęło 15 osób, tj. ponad dwukrotnie mniej niż w analogicznym okresie w roku 2013 (35 ofiar). Można założyć, że na spadek liczby utonięć w morzu, poza wzrostem świadomości zagrożeń i płynącą z niej ostrożnością osób wypoczywających nad wodą wpływ miała aktywność podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego, które znajdując się blisko tonących podejmowały błyskawiczne akcje ratownicze.

Podczas wakacji w br. najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć byli mężczyźni – 237. Natomiast drugą grupę ofiar pod względem liczby utonięć osób, stanowiły kobiety – 24. Najmniej liczną grupą były dzieci – 12, co wydaje się, pomimo znaczącego spadku, (w ubiegłym sezonie utonęło ich 26) ogromem tragedii. Ograniczenie tego typu wypadków wynika zapewne z faktu podnoszenia poziomu świadomości rodziców i opiekunów, którzy staranniej dbają o zapewnienie bezpieczeństwa swoim podopiecznym.

Alkohol w dalszym ciągu jest przyczyną znacznej liczby utonięć, albowiem udokumentowano jego spożycie w 32 przypadkach. Mężczyźni są dominującą grupą, która przed wejściem do wody spożywa alkohol, chociaż zarejestrowano 1 przypadek wśród kobiet. Są to liczby potwierdzone czynnościami wykonanymi przez Policję na miejscu zdarzenia.

Na marginesie statystyki związanej z utonięciami należy zwrócić uwagę na inny aspekt tego niekorzystnego zjawiska, które nie jest związane wyłącznie z rekreacją. W połowie lipca br. opinią publiczną wstrząsnęła informacja o tragedii która miała miejsce na terenie jednego z gospodarstw rolnych w powiecie żagańskim, gdzie podczas prac gospodarczych we wnętrzu betonowego zbiornika doszło do zasłabnięcia (na skutek zatrucia się gazem), a następnie utonięcia 7 osób. Natomiast pod koniec lipca br. w województwie podlaskim, kierujący samochodem osobowym znajdując się w stanie nietrzeźwości, wjechał do zbiornika wodnego, gdzie doszło do wywrócenia się pojazdu dachem w kierunku dna. W tym zdarzeniu dwóch pasażerów poniosło śmierć w wyniku utonięcia.

Nie można zatem bezrefleksyjnie wykorzystywać ogólnej liczby utonięć osób jako miernika poziomu bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą, gdyż przyczyny utonięć są zróżnicowane.

Z całą pewnością, należy jednak intensyfikować działania wszelkich podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, które mają na celu podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania bezpiecznych zachowań i uświadomienie, iż woda to nie tylko źródło miłej rekreacji, ale w nieumiejętny sposób spożytkowana, to przede wszystkim niebezpieczny żywioł.

Źródło: Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP

Powrót na górę strony