Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gloria Artis dla policjanta od zabytków

Data publikacji 07.09.2014

Asp. szt. dr Marek Łuczak na uroczystej inauguracji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medal przyznano za jego działalność w dziedzinie odzyskiwania dzieł sztuki, ochrony kultury i dziedzictwa oraz działalność publicystyczną, związaną z historią regionu i ochroną zabytków. Medal jest odznaczeniem szczególnie prestiżowym, honorującym wybitne zasługi na polu kultury.

Marek Łuczak pracuje w policji od 1999 roku, początkowo w KP Szczecin Nad Odrą, a od 2007 roku w Wydziale Kryminalnym KWP w Szczecinie, gdzie zajął się zwalczaniem przestępczości przeciwko zabytkom oraz dziedzictwu narodowemu.

Jest autorem 38 książek dotyczących historii i zabytków Szczecina i Pomorza, licznych artykułów dotyczących zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom oraz dwóch wydań publikacji „Policja w walce o zabytki”.

W 2008 roku za swoją pracę otrzymał złotą odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2010 roku srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, nadaną przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

W 2012 roku odznaczony został brązowym medalem „Za Długoletnią Służbę”, nadanym przez Prezydenta RP za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony