Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja CBŚ - nielegalna krajanka i wyroby tytoniowe

Data publikacji 09.09.2014

Kolejna nielegalna fabryka tytoniu w Małopolsce zlikwidowana - każdego dnia nielegalnej produkcji Skarb Państwa traciłby 250 tysięcy złotych. Policjanci krakowskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego przechwycili niemal 2 tony gotowej już krajanki oraz liści tytoniu przygotowanych do przetworzenia.

Dwudniowa realizacja prowadzona na terenie województwa śląskiego przez policjantów CBŚ zajmujących się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej, przy udziale funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Cieszynie zakończyła się zlikwidowaniem nielegalnej krajalni tytoniu oraz zatrzymania trzech osób podejrzewanych o udział w przestępczym procederze. „Fabryka” wyposażona była w profesjonalną linię produkcyjną umożliwiającą wytworzenie dziennie nawet pół tony krajanki, która mogła być następnie konfekcjonowana i dystrybuowana. Z ustaleń policjantów wynika, że przygotowana w nielegalnej fabryce krajanka miała trafiać do półhurtowej dystrybucji. Linia technologiczna wyposażona była ponadto w urządzenia zapewniające odpowiednią wilgotność nielegalnemu wyrobowi.

Na miejscu policjanci zabezpieczyli prawie 2 tony produktów (krajanki i liści tytoniu) o wartości około 900 tysięcy złotych. Gdyby tę ilość krajanki wprowadzono do obrotu, Skarb Państwa straciłby z tytułu nieodprowadzonych podatków co najmniej 950.000 złotych.

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. To osoby w wieku 35-45 lat, mieszkańcy województwa śląskiego. Na poczet przyszłych kar i grzywien zajęto mienie należące do sprawców. Postępowanie prowadzone w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Cieszynie   

W ostatnich dniach małopolscy policjanci zlikwidowali także dwie inne krajalnie tytoniu – w okolicach Krakowa i Wieliczki. Zabezpieczono prawie półtorej tony przetworzonej już krajanki tytoniowej oraz 34. 700 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, zatrzymano 8 osób powiązanych z nielegalnym procederem. 


Powiat krakowski

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiego Urzędu Kontroli Skarbowej, rozbili przestępczą działalność grupy osób zajmujących się nielegalną produkcją krajanki tytoniowej i obrotem znacznymi ilościami papierosów i tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Kiedy dotarli do posesji, gdzie jak podejrzewali, mogła być produkowana krajanka zastali osoby uwikłane w nielegalny biznes. W pomieszczeniach piwnicznych znajdowała się krajalnia tytoniu, maszyny były jeszcze podłączone do zasilania, trwało właśnie pakowanie nielegalnych produktów do samochodu klienta. Dalsze przeszukania m.in. magazynów oraz pojazdów użytkowanych przez różne osoby pozwoliły na ujawnienie kolejnych porcji suszu krajanki tytoniowej oraz papierosów bez polskich znaków akcyzy lub posiadających inne znaki akcyzy. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 400 kilogramów krajanki tytoniowej i 34.700 sztuk nielegalnych papierosów oraz maszyny służące do rozdrabniania tytoniu. Zatrzymano trzy osoby, w tym dwóch obcokrajowców.


Wieliczka

Kolejną posesję, na której w zabudowaniach gospodarczych produkowano nielegalne wyroby tytoniowe, ustalili wieliccy policjanci. Podczas prowadzonych przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli maszynę do rozdrabniania tytoniu oraz prawie tonę krajanki. Według wstępnych szacunków, gdyby tytoń został wprowadzony do obrotu, Skarb Państwa straciłby około 385 tysięcy złotych z tytułu podatku akcyzowego. Policjanci zatrzymali w związku z tą sprawa pięciu mężczyzn.

(KWP Kraków / mb)

Film Akcja CBŚ - nielegalna krajanka i wyroby tytoniowe

Pobierz plik Akcja CBŚ - nielegalna krajanka i wyroby tytoniowe (format mp4 - rozmiar 11.44 MB)

Powrót na górę strony