Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany kolejny fałszywy krewny

Data publikacji 12.09.2014

Mokotowscy kryminalni po raz kolejny pokazali, że przestępcy oszukujący starsze osoby metodą „na wnuczka” nie są bezkarni. W ręce policjantów trafił podejrzany o takie przestępstwo. 29-letni Tomasz N. był także poszukiwany listem gończym. Mężczyźnie, który trafił już do aresztu grozi kara do 8 lat więzienia. Ponownie przestrzegamy przed oszustami, którzy podając się za krewnych lub funkcjonariuszy wyłudzają pieniądze.

Policyjni specjaliści zwalczający tego typu przestępstwa doskonale znają sposób działania oszustów oraz metody, jakie stosują przy wyłudzaniu znacznych kwot pieniędzy. Tym razem, z informacji posiadanych przez kryminalnych wynikało, że z kolejnym oszustwem „na wnuczka” związek może mieć Tomasz N. 29-latek był także poszukiwany listem gończym przez wolski sąd.

Mężczyzna trafił w ręce policjantów z Woli jako osoba poszukiwana. Kiedy mokotowscy funkcjonariusze zebrali materiał, który pozwolił na przedstawienie mu zarzutu za oszustwo, przewieźli go do komendy przy ulicy Malczewskiego. Z informacji kryminalnych wynika, że 29-latek ma związek z wyłudzeniem 20 tys. złotych od mieszkańca Mokotowa. Pokrzywdzony mężczyzna w sierpniu otrzymał telefon od rzekomego krewnego z prośbą o pożyczkę, uwierzył w jego opowieść i w ten sposób stracił swoje oszczędności. Niewykluczone, że Tomasz N. może mieć związek z podobnymi przestępstwami. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Po raz kolejny zwracamy się do wszystkich z apelem o to, aby w sytuacjach wymagających natychmiastowego podjęcia decyzji finansowych zastanowić się, czy to na pewno ktoś z rodziny potrzebuje pomocy. Jeden telefon do prawdziwego krewnego rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli nam uniknąć bardzo poważnej straty.

Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów bądźmy ostrożni. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
- poprośmy o numer telefonu do swojego rozmówcy,
- skontaktujmy się telefonicznie z tym członkiem rodziny, za którego podaje się rozmówca, aby sprawdzić jego wiarygodność i potwierdzić, czy faktycznie potrzebuje on wsparcia finansowego,
- jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze przekażmy tylko członkom rodziny, najlepiej w obecności innej osoby.

Nie przekazujmy gotówki żadnym obcym osobom, znajomym lub kolegom naszego krewnego.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – dzwoniąc pod numer 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).

Policjanci od jakiegoś czasu spotykają się też z oszustwami „na wnuczka”, gdzie sprawcy, prosząc w rozmowie telefonicznej o pieniądze, podają się nie tylko za krewnych, ale również za funkcjonariuszy. W trakcie kolejnej rozmowy z pokrzywdzonym informują, że Policja wie o planowanym oszustwie i planuje zorganizować zasadzkę, dlatego prosi o pomoc w ujęciu fałszywych krewnych. Rozmówca ma wykonywać wszystkie polecenia „kuzyna” i dzięki temu przestępcy zostaną zatrzymani, a pieniądze zwrócone.

(KSP / mj)

Powrót na górę strony