Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny zatrzymany do sprawy korupcji przy uzyskiwaniu praw jazdy

Data publikacji 12.09.2014

Tym razem policjanci Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dotarli do lekarza wystawiającego fałszywe zaświadczenia przyszłym kursantom.

Zatrzymany mężczyzna to lekarz medycyny pracy z Limanowej, uprawniony do wystawiania zaświadczeń osobom mającym zamiar przystąpić do kursu (i egzaminu) na prawo jazdy. Jak ustalili policjanci zaświadczenia mogły być wystawiane „zaocznie” bez udziału pacjentów, niemożliwa była zatem faktyczna ocena stanu zdrowia osoby. Wystawione zaświadczenie bez przeprowadzonego wcześniej badania  potwierdzało w efekcie nieprawdę. I takie właśnie zarzuty zostały sformułowane wobec lekarza: poświadczenia nieprawdy w związku z przyjęciem przez niego korzyści majątkowej. Przestępstwo to, w przypadku funkcjonariusza publicznego, jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności

Policjanci prowadzący sprawę przypuszczają, ze osób które korzystały z takiego sposobu zdobywania zaświadczenia i wręczały lekarzowi „łapówkę” jest znacznie więcej, przewidziane są dalsze zatrzymania – nawet kilkadziesiąt osób.

Przypominamy o możliwości skorzystania z odstąpienia od ukarania – warunkiem jest zgłoszenie się do policjantów Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zanim funkcjonariusze prowadzący sprawę ujawnią fakt popełnienia przestępstwa w zebranym materiale dowodowym – wtedy wręczający łapówkę również odpowiada karnie.

Dotychczas policjanci zatrzymali w tej sprawie 8 osób, w tym właściciela szkoły nauki jazdy i pracujących tam instruktorów.

Jest to kolejny wątek w sprawie korupcyjnej dotyczącej katowickiego WORD-u Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu. To nie jedyne zatrzymanie w Małopolsce związane z korupcją przy uzyskiwaniu uprawnień kierowców.

Liczba osób zatrzymanych w aferze korupcyjnej w tarnowskim MORD przekroczyła setkę a wszystko wskazuje na to, ze to nie koniec.

Już 104 osoby usłyszały zarzuty w prowadzonym od jesieni ubiegłego roku śledztwie, dotyczącym korupcji w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. Tylko w ciągu trzech ostatnich dni, policjanci z Zespołu do Walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie doprowadzili do prokuratury kolejne 11 osób, zamieszanych w nielegalny proceder.  Wszystkie zatrzymania są wynikiem,  ujawnionego przez tarnowskich policjantów zjawiska korupcji w MORD.  
Śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w tarnowskim MORD oraz pośredniczenia w uzyskiwaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy w zamian za korzyści majątkowe, od listopada 2013 roku nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

Dotąd zarzuty o charakterze korupcyjnym usłyszało  łącznie już 104 osoby.  Wśród  nich są egzaminatorzy, właściciele szkół nauki jazdy, instruktorzy, pracownik MORD i osoby wręczające pieniądze lub pośredniczące w ich przekazywaniu.  
Zatrzymani w tym tygodniu to kursanci szkoły nauki jazdy z terenu brzeskiego, którzy w zamian za uzyskanie w nielegalny sposób pozytywnego wyniku egzaminu uprawniającego do uzyskania prawa jazdy, przekazali właścicielowi szkoły nauki jazdy pieniądze w kwocie po 1000 złotych. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty z art.230a Kodeksu Karnego.

Co zasługuje na uwagę, oprócz ponad setki zatrzymanych, do śledczych zgłosiły się z własnej inicjatywy także  3 osoby, które za łapówki uzyskały prawo jazdy. Słysząc o prowadzonym postępowaniu postanowiły same przyjść i przyznać się do winy, by uniknąć odpowiedzialności karnej.  

W myśl obowiązującego prawa nie podlega karze sprawca przekupstwa i płatnej protekcji jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica  zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział  (art.  229 par.6 Kodeksu Karnego).

Sprawa, w którą może być zamieszanych nawet 200 osób nadal ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania.

(KWP w Krakowie / pt)

 

Powrót na górę strony