Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów

Data publikacji 17.09.2014

Ponad 2 miliony podrabianych papierosów i 3 tony krajanki tytoniowej zabezpieczyli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego KGP i Pomorskiej Służby Celnej w nielegalnej fabryce w okolicach Kartuz. Policjanci zatrzymali 7 osób, w tym 4 obywateli Macedonii.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlokalizowali działającą na terenie Pomorza nielegalną fabrykę papierosów. Wszystko wskazywało na to, że produkcja rozpoczęła się niedawno i odbywa się w zabudowaniach należących do fikcyjnej spółki. Policjanci dyskretnie obserwowali posesję i gdy potwierdzili zebrane wcześniej informacje, przystąpili do realizacji.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego KGP i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku w jednym momencie wkroczyło na teren fabryki. Policjanci zatrzymali 7 osób w trakcie produkcji nielegalnych papierosów – 4 z nich okazało się obywatelami Macedonii. Na miejscu funkcjonariusze CBŚ i pomorskiej Służby Celnej zabezpieczyli kompletną linię produkcyjną służącą do produkcji papierosów, 3 tony krajanki tytoniowej oraz cały dotychczasowy urobek - 2 miliony 200 tysięcy papierosów bez oznaczeń marki. Wprowadzenie takiej ilości nielegalnych wyrobów tytoniowych na rynek naraziłoby Skarb Państwa na uszczuplenie należności z tytułu niezapłaconej akcyzy na ponad 3,7 miliona złotych. Na miejscu funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli także inne urządzenia - potężny agregat prądotwórczy i aparaturę do osuszania powietrza. Stan zaawansowania robót budowlanych w niewykorzystanej części budynku sugeruje, że przestępcy planowali utworzyć i uruchomić kolejne linie produkcyjne.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz uszczuplenia należności Skarbu Państwa. Sąd Rejonowy w Kartuzach, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, aresztował 6 podejrzanych na 3 miesiące. Za zarzucane im czyny grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

CBŚ

Film CBŚ zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów

Pobierz plik CBŚ zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów (format mp4 - rozmiar 7.97 MB)

Powrót na górę strony