Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny zatrzymany do oszustw „na policjanta”

Data publikacji 23.09.2014

Mokotowscy kryminalni zatrzymali kolejnego podejrzanego do oszustw metodą „na policjanta”. Dzięki pracy funkcjonariuszy, 35-letni Piotr J. usłyszał dwa zarzuty za takie przestępstwa i został tymczasowo aresztowany. Policjanci ponownie pokazali, że oszuści nie są bezkarni, a tego typu sprawy szybko wykrywane, ale po raz kolejny apelujemy, aby nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

Policjanci od jakiegoś czasu spotykają się z oszustwami, gdzie sprawcy podając się za funkcjonariuszy przekonują starsze osoby, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą, aby im w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. wnuczka.

Sposób działania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Powodów, jakie podają żądając nagłej „pomocy” finansowej, jest wiele. Zazwyczaj, po chwili telefonuje kolejny przestępca podający się za policjanta lub oficera CBŚ. Tu pada informacja, że wcześniej telefonował oszust i prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców. W tym celu należy spełnić żądania oszustów i przekazać im pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Policjanci ustalili, że właśnie w ten sposób w sierpniu zostało oszukanych dwoje mieszkańców Mokotowa. Starsze osoby przekonane, że pomagając w policyjnej akcji przekazały oszustom ponad 60 tys. złotych. Dzięki czynnościom operacyjnym, kryminalni ustalili, że w proceder ten może być zamieszany 35-letni mężczyzna. Wszystko wskazywało na to, że Piotr J. brał udział w zorganizowaniu tego procederu. Kiedy funkcjonariusze potwierdzili swoje przypuszczenia, zatrzymali go.

Mężczyzna usłyszał już dwa zarzuty za oszustwa, ale niewykluczone, że takich przestępstw może mieć na swoim koncie więcej. 35-latek został aresztowany przez sąd na okres trzech miesięcy. Może mu grozić kara do 8 lat więzienia.

(KSP / mj)

Film Kolejny zatrzymany do oszustw „na policjanta”

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Kolejny zatrzymany do oszustw „na policjanta” (format flv - rozmiar 1.58 MB)

Powrót na górę strony