Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Próbował oszukać "na wnuczka". Został zatrzymany przez policję

Data publikacji 23.09.2014

Ciechanowscy policjanci zatrzymali 16-latka próbującego od 85-latki wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”. Nastolatek już trafił do schroniska dla nieletnich. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie oraz przestrzegają przed naciągaczami.

Kilka dni temu do 85-letniej mieszkanki zadzwoniła nieznana kobieta i podając się za jej córkę poprosiła o 50 tys. zł. Jak mówiła „córka” pieniądze były jej potrzebne na spłatę zaciągniętego długu. Kobieta poszła do banku i wypłaciła z konta prawie całą sumę, a następnie zadzwoniła do swojej prawdziwej córki informując ją, że ma już potrzebne pieniądze. Ta zorientowała się, że jej matka padła ofiarą oszustów i poinstruowała, aby nikomu nie otwierała drzwi oraz nie odbierała telefonu. Sama natomiast zawiadomiła o zdarzeniu policję.

Funkcjonariusze z KPP Ciechanów, w wyniku podjętych działań, zatrzymali 16-latka, który przyszedł po odbiór pieniędzy. Jak się okazało, zatrzymany przebywał na ucieczce z ośrodka szkolno -wychowawczego. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie. Wobec nieletniego Sąd Rejonowy w Ciechanowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci umieszczenia w schronisku dla nieletnich na okres 3 miesięcy.

Policjanci przypominają osobom starszym o czujności. Metoda działania sprawców jest prawie zawsze taka sama. Oszust wybiera osobę i gromadzi na jej temat informacje. Następnie dzwoni i przedstawia się jako członek rodziny, najczęściej wnuczek. Po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując cenne informacje. Przez telefon tłumaczy, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, najczęściej jest to wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację czy też pokrycie szkód. Za każdym razem prosi o duże kwoty pieniędzy, ale zadowala go każda oferowana suma. Po odbiór gotówki wysyła swojego wspólnika lub kolegę.

Oszuści działający tą metodą są bezwzględni, gdyż wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych. Przestępcy są pozbawieni skrupułów. Często, aby uniknąć takiego zagrożenia, wystarczy pamiętać o zwykłych środkach ostrożności.

Policja mazowiecka zwraca się z apelem do wszystkich osób samotnych, starszych o zachowanie szczególnej ostrożności przy wpuszczaniu do mieszkania ludzi nieznanych, którzy próbują sprzedawać coś po niskich atrakcyjnych cenach, czy też podają się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji bądź proponują zawarcie korzystnych umów. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika.

(KWP w Radomiu / mj)

Powrót na górę strony