Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpieczna krajówka" na lubuskich drogach

Data publikacji 24.09.2014

Od poniedziałku lubuska policja prowadzi działania "Bezpieczna krajówka". Na głównych trasach województwa patrole ruchu drogowego zatrzymują kierowców, których zachowanie zagraża bezpieczeństwu. Policjanci przypominają też zmotoryzowanym, że rozpoczął się sezon jesienny, a kapryśna aura nie sprzyja szybkiej jeździe.

Od początku tygodnia policjanci ruchu drogowego w województwie lubuskim przypominają zmotoryzowanym, że rozpoczyna się jesień. Zmienne warunki drogowe, kapryśna aura i krótsze dni nie sprzyjają dynamicznej jeździe. Do spokojnego i bezpiecznego prowadzenia samochodów przez trzy kolejne dni namawiają między innymi policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie, których we wtorek spotkaliśmy na drodze krajowej nr 92. Znana wielu zmotoryzowanym "stara dwójka" cały czas stanowi jeden z ważniejszych szlaków w regionie. Mimo możliwości korzystania z autostrady, kierowcy samochodów ciężarowych i osobowych z upodobaniem wjeżdżają na znaną od lat, chociaż mniej bezpieczną drogę. Powodem tego są przede wszystkim względy ekonomiczne, wiele pojazdów porusza się  również wyłącznie w ruchu lokalnym.

We wtorkowy poranek na 92 wyruszyły oznakowane radiowozy i nieoznakowane videorejestratory. Patrole ruchu drogowego szczególnie często kontrolowały to, co działo się przy zjazdach z węzłów łączących "starą dwójkę" z trasami A3 i A2. Tradycyjnie też wzmożony ruch widoczny był przy największych parkingach i stacjach paliw. Na popisy piratów drogowych nie trzeba było długo czekać. Kamera w radiowozie jako pierwszego zarejestrowała vw, który poruszał się z prędkością ponad 30 wyższą niż dozwolona. Po zatrzymaniu okazało się, że za kierownicą siedzi kobieta, która jest zupełnie zaskoczona powodem policyjnej kontroli. Poranne wykroczenie skończyło się dla niej mandatem i punktami karnymi. Chwilę później policjanci ze Świebodzina zatrzymują łotewskiego kierowcę TIR-a, który również przekroczył dozwoloną prędkość. Podobnych przypadków było więcej. Najczęściej rejestrowanym wykroczeniem było nieprawidłowe wyprzedzanie, przekroczenie dozwolonej prędkości i nagminna jazda lewym pasem ruchu. Zdarzało się też, że kierowcy pomimo jesiennej aury zapominali włączyć światła i rozmawiali podczas jazdy przez telefony komórkowe. W czasie każdej kontroli policjanci sprawdzali również stan techniczny samochodów. Sprawne oświetlenie, wycieraczki i spryskiwacze szyb decydują przecież o bezpieczeństwie jazdy.

W działaniach "Bezpieczna krajówka" biorą udział policjanci z całego województwa lubuskiego. Wyniki ich pracy poznamy po zakończeniu policyjnej akcji. Najważniejszym z nich jest jednak bezpieczeństwo, na które korzystnie wpływa widok policyjnego radiowozu i zdecydowana reakcja mundurowych wobec tych, których zachowanie zagraża innym.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

Powrót na górę strony