Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komisarz Apoloniusz Strzelecki – pierwszy komendant mławskiej Policji

Data publikacji 24.09.2014

90 lat temu, w tragicznym wypadku drogowym zginął pierwszy Komendant Powiatowy Policji Państwowej Powiatu Mławskiego kom. Apoloniusz Strzelecki. 16 września 1924 roku żegnały go tłumy mławian. Przez lata zapomniana historia bohaterskiego policjanta wraca. 23 września jego pamięć uczcił Komendant Główny Policji, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji, Rektor i Senat PWSZ w Ciechanowie oraz przedstawiciele samorządu lokalnego, policjanci, harcerze i uczniowie mławskich klas policyjnych.

Uroczystości zorganizowane przez Rektora i Senat PWSZ w Ciechanowie,  Burmistrza Miasta Mława oraz Komendanta Powiatowego Policji w Mławie rozpoczęły się w auli PWSZ w Mławie, gdzie podczas posiedzenia senatu uczelni odsłonięto tablicę pamiątkową kom. Apoloniusza Strzeleckiego oraz uchwałą senatu, nadano auli jego imię.  Odbyło się także uroczyste ślubowanie klas pierwszych  licealnych o profilu policyjnym. Przedstawiciel Komendanta Głównego Policji, nadkom. Zbigniew Bartosiak wygłosił referat poświęcony trudnej służbie policji granatowej w dwudziestoleciu międzywojennym a biografię Komendanta Strzeleckiego przedstawił  mł. insp. Jarosław Hofman Komendant Powiatowy Policji w Mławie.

Tragiczną historię Komendanta Strzeleckiego i miejsce jego pochówku do niedawna znali nieliczni mławianie. Przez lata zapomniana postać kom. Strzeleckiego dziś na nowo staje się przykładem szlachetnej, społecznej służby. Urodzony 7 lipca 1888 roku w Guzowie całe swoje dorosłe życie związał ze służbą społeczną. Z chwilą zajęcia przez Niemców Warszawy  Apoloniusz Strzelecki oddał się  pracy społecznej, służąc w Straży Obywatelskiej. W 1918 roku brał czynny udział w rozbrajaniu niemieckiego okupanta za co odznaczony został wojskowym Krzyżem Walecznych. W latach powojennych pełnił służbę w szeregach Policji Państwowej, tworząc m.in. mławską jednostkę. Za  swoje zasługi na polu bezpieczeństwa został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego, pełną poświęcenia służbę, przerwał tragiczny wypadek.  Jego podkomendni w miejscu tragicznego wypadku wybudowali obelisk. Grobem i obeliskiem Komendanta Strzeleckiego od kilku lat opiekują się mławscy policjanci. Grób odnowiony został przez Towarzystwo  Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Mławscy policjanci nadal poszukują pamiątek i informacji o przedwojennym komendancie oraz śladów jego bliskich.

Po uroczystości w auli PWSZ odbył się przemarsz ulicami Mławy na cmentarz parafialny, gdzie przy grobie Komendanta Strzeleckiego i jego żony, w asyście kompanii honorowej policji  odbył się apel pamięci oraz złożenie wieńców i zniczy. Wieńce złożyli: przedstawiciel Komendanta Głównego Policji, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji, Rektor i Senat PWSZ w Ciechanowie oraz Starosta Mławski i Burmistrz Miasta Mława. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Mławska Orkiestra Dęta pod batutą asp. Mirosława Cieślaka.

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony