Walka krakowskich policjantów z kieszonkowcami
Jeszcze lepsze efekty w walce z „kieszonkowcami” – to efekt działań nowej grupy do walki z przestępczością kieszonkową. Krakowscy policjanci ze specjalnej komórki zajmującej się zwalczaniem kradzieży kieszonkowych zatrzymali już ponad 30 osób podejrzanych o kradzieże w taki właśnie sposób.
Zespół funkcjonuje od zaledwie 3 miesięcy – powstał w czerwcu br. w strukturach Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Policjanci wchodzący w skład zespołu to doświadczeni funkcjonariusze, pracujący wcześniej nad podobnymi sprawami.
Realizowane przez nich sprawy to w większości zatrzymania na gorącym uczynku przestępstwa, co jest możliwe dzięki dobremu rozpracowaniu środowisk przestępczych oraz znajomości zwyczajów i sposobów działania „kieszonkowców”. W wielu przypadkach odzyskane zostały skradzione przedmioty, gdzyż policjanci zadziałali zanim zdołano przekazać „fanty” innej osobie ze złodziejskiej szajki. Zdarzało się, że osoby okradzione o fakcie utraty portfela dowiadywały się dopiero od funkcjonariuszy.
Dobra praca operacyjna policjantów tej grupy idzie w parze także ze skutecznością procesową – w wielu przypadkach policjanci na podstawie zebranego przez nich materiału dowodowego „rozliczali” złodziei także z wcześniej popełnionych przestępstw. Niestety, przy tego typu kradzieżach często bywa że pokrzywdzony dopiero po jakimś czasie orientuje się, że doszło do kradzieży i nie pamięta okoliczności, co znacznie utrudnia działania policjantów.
Funkcjonariusze zlikwidowali również międzynarodowe grupy kieszonkowców, które przyjeżdżały, aby okradać głównie obcokrajowców.
Jedną ze spraw realizowanych przez krakowskich policjantów było zatrzymanie złodziejek „przytulanek” – dwie kobiety, obywatelki Słowacji i Czech okradały przygodnie poznanych mężczyzn przytulając się do nich. Obydwie wpadły tuż po dokonanych kradzieżach, mimo naturalnie wyglądających sytuacji momenty kradzieży portfeli czy karty bankomatowej nie uszły uwadze policjantów pracujących po cywilnemu.
Zasługą policjantów tej grupy było także rozbicie złodziejskich szajek pojawiających się w lokalach :
- 23 sierpnia br. policjanci zatrzymali w rejonie Starego Miasta dwóch kieszonkowców, w trakcie sprawdzania przy jednym z nich funkcjonariusze odnaleźli telefon komórkowy, który figurował jako skradziony, drugi z mężczyzn natomiast okazał się być osobą poszukiwaną za wcześniej popełnione przestępstwa (trafił do Aresztu Śledczego).
- 28 sierpnia, również w rejonie Starego Miasta, policjanci ww. Zespołu uzyskali informację o dwóch mężczyznach prawdopodobnie dokonujących kradzieży w lokalach w Rejonie Rynku Głównego. Po ujawnieniu mężczyzn odpowiadających rysopisowi i podjęciu ich obserwacji, a następnie wylegitymowaniu – mężczyźni okazali się być obywatelami Słowacji, a przy jednym z nich ujawniono poszukiwany telefon komórkowy.
Policjanci nieetatowego Zespołu dw. z Przestępczością Kieszonkową Wydziału do walki z Przestępczością przeciwko Mieniu „rozliczyli” także karnie mężczyznę podejrzanego o dokonanie wielu kradzieży kieszonkowych w środkach komunikacji miejskiej. Kieszonkowiec został wytypowany przez policjantów po żmudnych analizach zgłoszeń o kradzieżach jakie trafiały do różnych komisariatów. Policjanci dotarli także do lombardu, gdzie przyjęto skradzione telefony komórkowe. Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci przedstawili zatrzymanemu mężczyźnie 5 zarzutów kradzieży, dalsze czynności prowadzone przez funkcjonariuszy w tej sprawie pozwoliły na uzupełnienie zarzutów o kolejne przypadki (łącznie mężczyzna usłyszał 12 zarzutów, w tym 11 o kradzieże, oraz 1 czyn o posiadanie środków odurzających). Policjanci odzyskali część utraconych przedmiotów (głównie telefony komórkowe).
(KWP w Krakowie / mw)