Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Anakonda 2014"

Data publikacji 30.09.2014

Podkarpaccy policjanci biorą udział w największych w tym roku ćwiczeniach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Odegrali istotną rolę w kilku epizodach, m.in. dotyczących zatrzymania osób podejrzanych o terroryzm oraz przywracania porządku po nielegalnej demonstracji w ośrodku dla cudzoziemców.

Pierwszy epizod, w którym wzięli udział policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie, to zatrzymanie osób podejrzanych o terroryzm. Policjanci współdziałali z Żandarmerią Wojskową. Zadaniem grupy szturmowej było obezwładnienie terrorysty podróżującego autobusem wśród uchodźców.

Drugi dzisiejszy epizod to interwencja w związku z nielegalną demonstracją na terenie obozowiska dla uchodźców. Demonstracja była poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego, dlatego do Nowej Dęby alarmowo skierowany został Oddział Prewencji Policji w Rzeszowie. Policjanci podjęli próbę przywrócenia porządku bez użycia siły, bezskutecznie, demonstranci nie podporządkowali się wezwaniom do zachowania zgodnego z prawem. Dowodzący działaniami zarządził działania rozpraszające, które przyniosły skutek.

Epizody poprzedziła narada uczestników, podczas której przedstawiono założenia ćwiczeń i zadania dla poszczególnych formacji. Policjanci sprawdzali m.in.: system wymiany informacji, osiąganie gotowości do działań, przemieszczanie sił i środków na miejsce działań, taktykę i metodykę działań.

Oba epizody obserwowali m.in. gen. broni Marek Tomaszycki, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, nadinspektor Zdzisław Stopczyk, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji.

(KWP w Rzeszowie / mj)

Powrót na górę strony