Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Doskonalenie policyjnych prac podwodnych

Data publikacji 30.09.2014

Jak znaleźć małe zatopione na głębokości 30 metrów jeziora przedmioty? Jak przeszukiwać głębiny? Jak wyciągnąć z nich zatopiony samochód? Odpowiedź na te i inne pytania policyjni nurkowie poznali w praktyce podczas szkolenia zorganizowanego przez Komisariat Wodny Policji w Poznaniu. Funkcjonariusze ćwiczyli na Jeziorze Kierskim przez 5 dni, w dzień i w nocy, udowadniając tym samym swoją gotowość do podwodnych akcji.

Specjalistyczne jednostki policyjne przechodzą regularne szkolenia, doskonalące umiejętności służących w nich funkcjonariuszy. W dniach 22-26 września br. na Jeziorze Kierskim Komisariat Wodny Policji w Poznaniu zorganizował szkolenie w zakresie policyjnych prac podwodnych. Udział w nim wzięło 4 poznańskich wodniaków i 4 policjantów z łódzkiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji.

W tym czasie każdy z nich spędził minimum 10 godzin pod wodą, doskonaląc przeszukiwanie terenu na różnych głębokościach do 38 metrów, przy obniżonej przejrzystości wody. Nurkowania odbywały się w dzień i w nocy. Policyjni nurkowie szkolili m.in. poszukiwania małych przedmiotów zatopionych pod wodą, przy użyciu ramki archeologicznej. Ćwiczyli także wyciąganie z wody przedmiotów wielkogabarytowych przy pomocy tzw. irodyny, czyli balonu wypornościowego. Całość szkolenia doskonaliła także łączność podwodną i nakierowywanie nurków w miejsce przeszukiwań przez stacjonujących na łodziach funkcjonariuszy.

Komisariat Wodny Policji w Poznaniu powstał 60 lat temu. Obecnie stacjonuje w Kiekrzu i składa się z 21 funkcjonariuszy-pasjonatów. Wśród nich jest jedna policjantka. Wszyscy mają uprawnienia ratownika, a większość posiada także uprawnienia płetwonurka, nurka i sternika łodzi motorowych. Mundurowi podzieleni są na 4 zespoły. W codziennej służbie pomagają im też dwa nowofundlandy i labrador. Komisariat Wodny ma na wyposażeniu 11 łodzi i 3 samochody terenowe, które są w stanie dojechać do każdego zbiornika wodnego.

Od początku 2014 roku wodniacy uratowali 11 tonących osób. Ponadto policjanci ci zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych, podejrzanych, ofiar przestępstw, jak i przedmiotów pochodzących z przestępstw ukrytych pod wodą lub lodem. To specjalne skafandry pozwalają wejść im pod lód podczas akcji ratowniczych lub poszukiwań. Policjanci z Komisariatu Wodnego ujawniają także przypadki kłusownictwa leśnego oraz wodnego, kontrolując wędkarzy na zbiornikach wodnych całej Wielkopolski.

(KWP w Poznaniu / mj)

Film Doskonalenie policyjnych prac podwodnych


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Doskonalenie policyjnych prac podwodnych (format flv - rozmiar 29.92 MB)

Powrót na górę strony