Aktualności

71 osób oskarżonych w sprawie wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT

Data publikacji 01.10.2014

Policjanci z KWP w Olsztynie, wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Olsztynie, zakończyli śledztwo przeciwko 71 osobom. Sprawa dotyczy wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT, gdzie straty Skarbu Państwa oszacowano na blisko 50 mln złotych. 71 oskarżonych to „podwykonawcy” i część grupy przestępczej zajmującej się tworzeniem fikcyjnych firm, które wytwarzały nieprawdziwą dokumentację podatkową na rzecz legalnie działających podmiotów gospodarczych, jak się okazało jednego właściciela – mieszkańca Warszawy. Wobec pomysłodawcy i głównego podejrzanego oraz pozostałych członków grupy nadal prowadzone jest śledztwo.

Śledztwo dotyczyło funkcjonowania, od sierpnia 2009 roku do lutego 2011 r., w Olsztynie grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem od Skarbu Państwa nienależnych zwrotów podatku VAT, przez obrót gospodarczy wieloma nierzetelnymi, fikcyjnymi fakturami i innymi dokumentami za usługi IT, telekomunikacji internetowej i inne, wystawionymi przez dużą liczbę polskich firm z województwa warmińsko-mazurskiego. W ramach prowadzonego postępowania śledczy zgromadzili 120 tomów akt, zabezpieczyli i przeanalizowali kilkanaście tysięcy podejrzanych faktur VAT i dokumentów KP, przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań, kilkadziesiąt analiz przepływów środków pieniężnych firm uczestniczących w tym przestępczym procederze.

Zebrane i zweryfikowane informacje pozwoliły na ustalenie i wyjaśnienie mechanizmu jej działania. Członkowie kilkunastoosobowej grupy przestępczej namawiali swoich znajomych, bądź przypadkowe osoby, do zakładania fikcyjnych podmiotów  gospodarczych. Firmy –„słupy”  miały być podwykonawcami,  świadczyć usługi w branży telekomunikacyjnej na rzecz kilku warszawskich firm, z którymi olsztyńska grupa przestępcza nawiązała  współpracę. Ustalenia śledztwa jednoznacznie wskazują, że żaden z kilkudziesięciu „podwykonawców” nie wykonywał tych usług, a prawie nikt z nich nie potrafił określić, na czym miałyby one polegać, a także większość z nich nie miała w tym czasie dostępu do Internetu.

W ich imieniu grupa przestępcza wystawiła kilkanaście tysięcy fałszywych faktur oraz dokumentów KP, poświadczających otrzymanie zapłaty za rzekomo wykonaną pracę.  Sfałszowane dokumenty za pośrednictwem grupy przestępczej trafiały później do warszawskich  firm, jak się okazało, należących do jednego właściciela – mieszkańca Warszawy. Z ustaleń wynika, że dokumenty były przez niego wykorzystywane do  wyłudzenia wielomilionowych zwrotów podatku VAT. Szkody Skarbu Państwa  oszacowano w sumie na blisko 50 mln złotych.  W zamian za stworzenie fałszywych dokumentów finansowych olsztyńska grupa przestępcza uzyskała korzyści majątkowe, w sumie ponad 10 mln złotych. Według ustaleń członkowie  grupy przestępczej biorący udział w procederze dostawali za to od 20 do 130 tysięcy złotych. Wynagrodzenie „podwykonawców” było znacznie niższe -  od 50 złotych do 3,5 tysiąca złotych na miesiąc.

Zatrzymania osób biorących udział w nielegalnej działalności rozpoczęły się w styczniu 2012 roku. W sumie w tej sprawie policjanci zatrzymali ponad 90 osób. Wobec podejrzanych zastosowano pięć tymczasowych aresztów i ponad 40 poręczeń majątkowych. Zdecydowano też o zabezpieczeniu majątkowym na około 7 mln złotych oraz w ramach kontroli skarbowych na ponad 4, 8 mln złotych.

71 osób, wobec których skierowano akt oskarżenia, to  większość  „podwykonawców” i część grupy przestępczej. Według ustaleń prokuratury uzyskali oni korzyść majątkową  w łącznej kwocie ponad  1,6 mln złotych. W trakcie śledztwa zabezpieczono ich majątek o wartości około 850 tysięcy złotych. Wszyscy oskarżeni przyznali się do zarzucanych im przestępstw, złożyli obszerne wyjaśnienia i wnieśli o dobrowolnie poddanie się karze.

Wobec pozostałych członków grupy, w tym jej pomysłodawcy, a także właściciela warszawskich spółek  Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wciąż prowadzi śledztwo.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony