Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się oszukać

Data publikacji 01.10.2014

Wczoraj koneccy kryminalni zatrzymali 3 obywateli Słowacji podejrzewanych o oszustwo. 84-letnia kobieta, która chciała pomóc obcokrajowcom w potrzebie, straciła 1000 złotych. Ustawodawca za oszustwo przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Całe zdarzenie miało miejsce w poniedziałkowy poranek. Przed domem 84-letniej kobiety zatrzymał się samochód.  W środku była kobieta i dwóch mężczyzn. Nestorce powiedzieli, że zepsuł im się drugi samochód i potrzebują 1500 złotych na lawetę. Ponieważ nie mają gdzie wymienić pieniędzy, to poprosili ją o pożyczkę pod zastaw saszetki, zawierającej kilka tysięcy euro. Kobieta, chcąc pomóc obcokrajowcom w potrzebie, dała im wszystkie swoje oszczędności. Cudzoziemcy wzięli od niej 1000 złotych, a w zamian przekazali saszetkę i odjechali w stronę miejscowości Końskie.

Po kilkunastu minutach 84-latka zorientowała się, że została oszukana, bowiem w saszetce nie było pieniędzy. Cała jej zawartość wypełniona była gąbką. Kobieta o zdarzeniu powiadomiła Policję.

Dzięki profesjonalnym działaniom koneckich kryminalnych i policjantów z komisariatu w Stąporkowie oszuści zostali zatrzymani na trasie do Skarżyska-Kamiennej.

Okazali się nimi obywatele Słowacji. 39-letnia kobieta oraz dwaj mężczyźni w wieku 53 i 21 lat zostali zatrzymani. Konsekwencją ich czynu może być nawet 8-letni pobyt w więzieniu.

Stróże prawa odzyskali także oszczędności 84-letniej kobiety.

Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem innych, zwłaszcza osób starszych, czego przykładem może być opisana sytuacja.  Z reguły jednak podają się za pracowników instytucji państwowych, proszą o wsparcie, a czasami próbują coś sprzedać po okazyjnej cenie. Tak naprawdę mają jednak zupełnie inny cel - chcą okraść swoją ofiarę.

Policja świętokrzyska zwraca się więc z apelem do wszystkich osób starszych bądź samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności przy wpuszczaniu do mieszkania ludzi nieznanych, którzy próbują dostać się do mieszkania podając się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika.

(KWP w Kielcach / mj)

Powrót na górę strony