Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP w Olsztynie: sezon motocyklowy okiem policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 06.10.2014

Mniej wypadków z udziałem motocyklistów, zdecydowany spadek liczby ofiar śmiertelnych w tych zdarzeniach, ani jednego zabitego na drodze z winy motocyklisty - to bilans tegorocznego sezonu motocyklowego na drogach województwa warmińsko-mazurskiego. Najgorszym grzechem tej grupy kierowców była nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości miedzy pojazdami.

Mniej wypadków, kolizji i zabitych

Jeśli chodzi o wypadki i kolizje drogowe, w których uczestniczyli motocykliści, to - biorąc pod uwagę ostatnie 3 lata - tegoroczny sezon był najbezpieczniejszy. W 67 wypadkach z udziałem motocykla zginęły 3 osoby, 74 zostały ranne (2012 r.- 75 wypadków, 7 osób zginęło, 82 ranne, w 2013 r. – 72 wypadki, 13 zabitych, 70 rannych). Najwięcej wypadków wydarzyło się w lipcu, tak jak w latach ubiegłych. Policjanci byli także wzywani na miejsce 84 kolizji, to o 10 mniej niż w ubiegłym roku.


Motocyklista – sprawca wypadku

W tym roku motocykliści spowodowali 34 wypadki (2013 – 38, 2012 – 37), na szczęście nikt w nich nie zginął. W latach ubiegłych było to 4, a nawet w 2013 roku 8 osób.


Największe grzechy

Podczas tegorocznego sezonu nie zmieniły się przyczyny wypadków, które powodują motocykliści. To po pierwsze nadmierna prędkość (23 przypadki), nieprawidłowe wyprzedzanie (4 przypadki), czy niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (4). Warto podkreślić jednak fakt, że żadna z tych przyczyn nie doprowadziła do śmierci żadnego z uczestników wypadków.


Nietrzeźwi na motorach

Policjanci w tym sezonie zatrzymali w sumie 6 nietrzeźwych motocyklistów, to o 4 więcej niż w 2013 roku. Ta okoliczność w konsekwencji nie doprowadziła do śmierci uczestników zdarzeń, 6 osób zostało rannych. W 4 przypadkach motocykliści uczestnicy kolizji byli pod wpływem alkoholu.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony