Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zwiększy się liczba policjantów na narciarskich stokach

Data publikacji 09.10.2014

210 policjantów na nartach pełniło służbę na stokach w sezonie 2013/2014, w nadchodzącym sezonie ich liczba jeszcze się zwiększy. W Krakowie podpisano umowę pomiędzy Komendą Główną Policji, Stowarzyszeniem Trenerów i Instruktorów Narciarstwa oraz PZN. Według niej funkcjonariusze będą uczestniczyć w 16-dniowych kursach. Po ich zakończeniu będą mogli uzyskać np. uprawnienia instruktora narciarskiego.

"W ubiegłym sezonie na stokach pojawiło się 210 policjantów, którzy pełnili służbę na nartach. Jestem przekonany, że to poprawia bezpieczeństwo, bo już sama obecność umundurowanych policjantów, którzy reagują na różne sytuacje, podnosi jego poziom" - mówił w środę w Krakowie Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński.

Dodał, że na stokach potrzeba więcej funkcjonariuszy, bo coraz więcej Polaków uprawia narciarstwo.

W środę w Krakowie podpisano umowę pomiędzy Komendą Główną Policji, Stowarzyszeniem Trenerów i Instruktorów Narciarstwa oraz PZN. Według niej funkcjonariusze będą uczestniczyć w 16-dniowych kursach. Po ich zakończeniu będą mogli uzyskać np. uprawnienia instruktora narciarskiego.

"Już przez ostatnie trzy lata, wskutek wcześniej podpisanego porozumienia (w 2011 r. ) przeszkolono 82 policjantów, z czego ponad 50 uzyskało uprawnienia instruktora" - powiedział komendant Działoszyński.

Dodał, że podpisana teraz umowa będzie obowiązywać przez cztery lata. Koszty szkolenia są dzielone pomiędzy stronami. Policja będzie pokrywać koszt pobytu (żywienia, zakwaterowania), a Stowarzyszenie Trenerów i Instruktorów Narciarstwa i PZN nie będą pobierały opłat za kształcenie funkcjonariuszy.

"Policjanci oprócz teoretycznych wiadomości nabywają praktyczne umiejętności. Były już przypadki, że narciarze próbowali uciekać stróżom prawa. Za każdym razem funkcjonariusz nie stracił z oka takiego delikwenta" - powiedział prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner.

(PAP / mw; fot. KWP w Krakowie)

Film Zwiększy się liczba policjantów na narciarskich stokach

Pobierz plik Zwiększy się liczba policjantów na narciarskich stokach (format mp4 - rozmiar 15.17 MB)

Powrót na górę strony