26. realizacja w sprawie korupcji w MORD w Tarnowie
Już 111 osób usłyszało zarzuty w prowadzonym od jesieni ubiegłego roku śledztwie związanym z korupcją w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni, policjanci z Zespołu do Walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie doprowadzili do prokuratury kolejne 6 osób, zamieszanych w nielegalny proceder. Zatrzymania te są wynikiem ujawnionego przez tarnowskich policjantów zjawiska korupcji w MORD.
Śledztwo dotyczące powoływania się na wpływy w tarnowskim MORD oraz pośredniczenia w uzyskiwaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy w zamian za korzyści majątkowe od listopada 2013 roku nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.
Jak dotąd zarzuty o charakterze korupcyjnym usłyszało już łącznie 111 osób. Wśród nich są egzaminatorzy, właściciele szkół nauki jazdy, instruktorzy, pracownik MORD i osoby wręczające pieniądze lub pośredniczące w ich przekazywaniu.
Zatrzymani w tym tygodniu to kursanci szkoły nauki jazdy z Tarnowa, którzy w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu uprawniającego do uzyskania prawa jazdy, przekazali jej właścicielowi od 800 do 1200 złotych. Wszystkie one usłyszały zarzuty z art.230a Kodeksu Karnego.
Oprócz ponad setki zatrzymanych, do śledczych dobrowolnie zgłosiły się także 3 osoby, które za łapówki uzyskały prawo jazdy. Wszystkie one słysząc o prowadzonym postępowaniu, by uniknąć odpowiedzialności karnej, postanowiły same przyjść i przyznać się do winy.
W myśl obowiązującego prawa nie podlega karze sprawca przekupstwa i płatnej protekcji jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział.
Sprawa, w którą może być zamieszanych nawet 200 osób ma charakter rozwojowy. Planowane są już kolejne zatrzymania.
(KWP w Krakowie / mj)