Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano podejrzanych o oszustwa internetowe

Data publikacji 10.10.2014

Policjanci z Poznania zatrzymali 4 osoby podejrzane o oszustwa internetowe na jednym z portali aukcyjnych. Mężczyźni byli rozpracowywani od początku 2014 roku. W wyniku ich działalności poszkodowani stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podejrzani trafili do aresztu. Grozi im do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KWP w Poznaniu rozpracowali grupę osób zajmujących się oszustwami przy wykorzystaniu aukcyjnych portali internetowych. W wyniku realizacji zatrzymano 4 osoby, mieszkańców woj. wielkopolskiego. Trójka z nich 8 października trafiła do tymczasowego aresztu. Grozi im do 8 lat więzienia.

Do policjantów z Poznania od początku 2014 r. docierały sygnały o oszustach działających na jednym z portali aukcyjnych. Funkcjonariusze przez kilka miesięcy dokładnie rozpracowywali sposób działania podejrzanych. Ustalili, że zatrzymani mężczyźni przełamywali zabezpieczenia i włamali się łącznie na 17 kont internetowych na portalu aukcyjnym. Następnie modyfikowali numery telefonów i rachunków bankowych, a po wygranych aukcjach posługiwali się sfałszowanymi potwierdzeniami przelewów. Wyłudzali w ten sposób sprzęt elektroniczny i precjoza o dużej wartości. Oszukali dzięki temu osoby z całej Polski na kwotę co najmniej 61 tys. złotych. Natomiast usiłowali oszukać kolejnych użytkowników na kwotę 120 tys. złotych.

15 przejętych kont było używanych do kupowania przedmiotów, a z pozostałych 2 kont sprzedawano fikcyjne towary. Podejrzani kupowali głównie sprzęt audio, video, fotograficzny oraz biżuterię. Dokładne wyjaśnienie prowadzonej sprawy było możliwe dzięki dobrej współpracy policjantów z pracownikami Działu Bezpieczeństwa Portalu Allegro.pl. Ustalono, że zatrzymane osoby były również zaangażowane w zakładanie fałszywych rachunków bankowych oraz werbowaniem tzw. słupów.

Podejrzani usłyszeli zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.  

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony