Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Paramedyk 2014 - VII edycja zawodów medycyny taktycznej

Data publikacji 10.10.2014

Już po raz siódmy na Pomorzu zespoły antyterrorystyczne podległe MON, MS i MSW rywalizowały w jedynych w Polsce zawodach i warsztatach medycyny taktycznej pod nazwą "Paramedyk". Na terenie Trójmiasta w różnych lokalizacjach funkcjonariusze i żołnierze brali udział w konkurencjach medycznych, taktycznych i sprawnościowych. W tym roku w zawodach uczestniczyły 23 ekipy z całej Polski. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Komendant Główny Policji.

Paramedyk to z jednej strony zawody medycyny taktycznej, w której sprawdzana jest faktyczna wiedza z zakresu udzielania pomocy medycznej w warunkach bojowych. Konkurencje w każdej edycji zawodów są inne i do samego końca trzymane są w tajemnicy. Organizatorzy za każdym razem starają się, aby przygotowane poszczególne etapy zawodów były jak najbardziej realistyczne.

Z drugiej strony Paramedyk to warsztaty, w ramach których odbywają się wykłady i spotkania ze specjalistami z kraju i zagranicy, na których uczestnicy mogą zapoznać się z najnowszymi trendami z zakresu medycyny taktycznej. Zawodnicy mogą także przetestować nowoczesny sprzęt używany na świecie przez paramedyków. Zawodom przyglądali się obserwatorzy ze świata nauki i medycyny.

W tym roku na zawodników czekało 10 zadań  rozgrywanych zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Przygotowano np.  „morderczy” tor przeszkód. Poszczególne elementy toru ekipy pokonywały wraz z ważącym  80 kg manekinem imitującym rannego. W kolejnej konkurencji paramedycy musieli udzielić wskazówek rannym „zza drzwi”, poinstruować ich, w jaki sposób mają opatrzyć swoje rany i wydostać się z zagrożonego obiektu. W innym zadaniu uczestnicy w maskach tlenowych, w całym osprzęcie, dodatkowo niosąc tarcze taktyczne i tarany, musieli przebiec kilkaset metrów, po czym wejść do pomieszczenia, w którym terroryści wpuścili gaz. Po zneutralizowaniu zagrożenia zadaniem uczestników była ewakuacja rannego i udzielenie mu pomocy.

Po rywalizacji wyróżniono trzy drużyny: Wydział Realizacji i Zabezpieczenia Centralnego Biura Śledczego Policji, Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji, Sekcja Antyterrorystyczna Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Organizatorami i pomysłodawcami imprezy są policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku. Za zorganizowanie tegorocznej edycji Paramedyka odpowiedzilni byli kom. Jarosław Przyjemczak Zastępca Dowódcy SPAP w Gdańsku oraz Marek Dąbrowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Imprezę zorganizowano przede wszystkim po to, aby zwrócić uwagę na problematykę niesienia pomocy medycznej w warunkach działań bojowych. Celem jest pomoc w systemowym wprowadzeniu TCCC (Tactical Combat Casualty Care) do polskich jednostek oraz przygotowanie policjantów, żołnierzy, ratowników taktycznych, dowódców i personelu medycznego do dobrej organizacji działań w ramach polskiego TCCC, a poprzez to zmniejszenie ryzyka i śmiertelności na polu walki.

W zawodach brały udział 23 ekipy podległe Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Sprawiedliwości i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Zgromadzenie drużyn z całego kraju pozwoliło na wymianę doświadczeń, a także na sprawdzenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu medycyny taktycznej.

(KWP w Gdańsku / mg)

 

Film Paramedyk 2014 - VII edycja zawodów medycyny taktycznej

Pobierz plik Paramedyk 2014 - VII edycja zawodów medycyny taktycznej (format mp4 - rozmiar 12.93 MB)

Powrót na górę strony