Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorzy nie dają się oszukać

Data publikacji 11.10.2014

„Wnuczek” już tak łatwo nie oszuka seniora. Prowadzone przez Policję akcje profilaktyczne, nagłaśnianie tego typu oszustw przez media, prowadzone przez różnego rodzaju instytucje zajmujące się pracą z seniorami akcje uświadamiające swoim podopiecznym zagrożenia, zaczynają przynosić wymierne efekty. Wczoraj w Płocku jedenastu seniorów, dzięki temu, że znali mechanizm oszustów, nie padło ofiarami tego wyjątkowo perfidnego przestępstwa.

Wczoraj w jedenastu mieszkaniach płockich seniorów rozdzwoniły się telefony z taką samą wiadomością. Głos po drugiej stronie słuchawki informował, że jest wnuczkiem, że miał poważny wypadek, ale sprawa nie musi kończyć się w sądzie - trzeba tylko zapłacić określoną sumę pieniędzy: najczęściej 5, 6 lub 8 tysięcy zł. Oczywiście wnuczek nie mógł przyjść po pieniądze, ale informował, że przyśle po nie zaufanego kolegę. W jednym z przypadków po gotówkę miał przyjść policjant. We wszystkich przypadkach seniorzy odmówili pomocy. Jeden z nich, dla pewności zadzwonił do swojego prawdziwego wnuka, aby sprawdzić czy faktycznie ma kłopoty. Oczywiście wnuk zaprzeczył, że miał wypadek.

Oszustwa  metodą 'na wnuczka”, w przeszłości wielokrotnie były skuteczne. Seniorzy niejednokrotnie tracili oszczędności całego życia. Prowadzone przez Policję akcje profilaktyczne, nagłaśnianie takich oszustw przez media, prowadzone przez różnego rodzaju instytucje zajmujące się pracą z seniorami akcje uświadamiające swoim podopiecznym zagrożenia, zaczynają przynosić wymierne efekty. Wczoraj w Płocku jedenastu seniorów, dzięki temu, że znało mechanizm oszustów, nie padło ofiarami tego wyjątkowo perfidnego przestępstwa.

Przykład wczorajszych usiłowań oszustw pokazał, że oszuści nie ustają w swoich działaniach i cały czas próbują dokonać przestępstw na szkodę naszych seniorów. Dlatego też, policjanci z Mazowsza wspólnie z innymi instytucjami i służbami, w ramach Mazowieckiej Akademii Seniora, prowadzą działania mające na celu między innymi zwiększenie bezpieczeństwa seniorów.

(KWP w Radomiu / mw)


 

Powrót na górę strony