Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczyli nielegalne papierosy, wyroby spirytusowe oraz krajankę tytoniową – straty Skarbu Państwa szacuje się na ponad 2 mln złotych

Data publikacji 12.10.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Olsztynie udaremnili przedostanie się na rynek blisko 2 mln sztuk nielegalnych papierosów, blisko 2 tysięcy litrów wyrobów spirytusowych oraz 150 kilogramów krajanki tytoniowej bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Starty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków szacuje się na ponad 2 mln złotych. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch 39-latków wobec których prokurator zastosował policyjne dozory, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju.

Handel towarami bez polskich znaków skarbowych akcyzy jest ustawowo zabroniony. Policjanci na bieżąco walczą z tym zjawiskiem, zatrzymując osoby chcące ominąć prawo i narazić tym samym Skarb Państwa na uszczuplenie wpływów z podatku akcyzowego.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Olsztynie zlikwidowali na terenie Lidzbarka Welskiego (powiat działdowski) magazyn, a tym samym udaremnili przedostanie się na rynek nielegalnych papierosów, wyrobów spirytusowych oraz krajanki tytoniowej. Gdy policjanci weszli do pomieszczenia zatrzymali tam 39-latka. W magazynie zabezpieczyli blisko 80 tysięcy paczek nielegalnych papierosów, blisko 2 tysiące litrów wyrobów spirytusowych oraz 150 kilogramów krajanki tytoniowej. Produkty bez polskich znaków skarbowych akcyzy były popakowane w kartony, przygotowane do dystrybucji.

Policjanci zabezpieczyli także 15.000 złotych, które 39-latek miał przy sobie. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że mężczyzna nie działał sam. Tego samego dnia zatrzymali jego 39-letniego „wspólnika”. Na jego posesji znaleźli kolejne nielegalne papierosy. Tym razem blisko 25 tysięcy paczek było ukrytych w skrzynkach rozdzielczych energii elektrycznej spakowanych w paletach.

Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków szacuje się na ponad 2 mln złotych.

Z ustaleń policjantów wynika, że „wspólnicy” działali od kilku miesięcy. Z zebranych informacji wynika, że nielegalne wyroby przywozili zza wschodniej granicy, które były przeznaczone do dalszej dystrybucji – część na rynek lokalny, a część  na Zachód.

Zatrzymani usłyszeli już w tej sprawie zarzuty. Teraz za czyny, o które są podejrzani, w świetle przepisów karno-skarbowych, grożą im kary nawet do 3 lat pozbawienia wolności i wysokie kary finansowe.

Wobec 39-latków prokurator zastosował policyjne dozory, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy. 

KWP Olsztyn / ik

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=XfwX6AImDW0&feature=youtu.be

Powrót na górę strony