Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„UWAGA NA OSZUSTÓW” - debata społeczna w Trzebnicy

Data publikacji 12.10.2014

Dbając o bezpieczeństwo osób 10 października br. o godzinie 10.00 policjanci z Komendy Powiatowej Policji wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Trzebnicy zorganizowali i przeprowadzili debatę społeczną. Skierowana była ona przede wszystkim do osób w podeszłym wieku pod hasłem "Uwaga na oszustów". W trakcie spotkania omówiono rożne formy oszustw, a przede wszystkim jak się przed nimi uchronić. Przybyłych gości przywitał Komendant Powiatowy Policji w Trzebnicy - mł. insp. Dionizy Dyjak, który omówił cel debaty, podkreślając jak ważnym aspektem jest bezpieczeństwo osób w podeszłym wieku, jak nie paść w "szpony" oszustów podszywających się za wnuczka.

Zaproszenie na debatę przyjęli min. Starosta powiatu trzebnickiego - Robert Adach, sekretarz powiatu Artur Kania, Powiatowy Rzecznik Konsumentów Pani Barbara Czternastek, oraz mieszkańcy, sołtysi, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej, oddziałów banków, urzędów pocztowych, słuchacze Uniwersytetu III Wieku, policjanci.

W trakcie debaty multimedialnej szczególny nacisk policjanci położyli na przypomnienie mechanizmu działania sprawców wyłudzających pieniądze na tzw.: „metodę na wnuczka”, „na urzędnika” „inkasenta” „akwizytora”. Szczegółowo omówiono mechanizm działania sprawców wyłudzających pieniądze od osób w podeszłym wieku oraz samotnie mieszkających.

Kolejną kwestią jaka została poruszona w trakcie dwugodzinnej debaty było omówienie kogo nie należy wpuszczać do domu, jak nie należy przechowywać pieniędzy, jak prawidłowo pobierać pieniądze z kont bankowych czy bankomatu. Policjanci przypomnieli o mechanizmach jakimi posługują się oszuści przy zawieraniu umów na zakup różnego rodzaju rzeczy poza miejscem zamieszkania.

Powiatowy rzecznik konsumentów również w swoim wystąpieniu omówiła zagadnienie i konsekwencje jakie mogą wyniknąć, gdy zawieramy umowy poza lokalem czy przez telefon. Pani Barbara Czternastek w swoim wystąpieniu podkreślała wielokrotnie, że od każdej zawartej umowy jest 10 dni na odstąpienie od niej. Głos zabrał również Starosta Powiatowy, który poruszył m. in. zagadnienia związane z odwróconą hipoteką, sprzedażą gruntu czy mieszkania - na co należy zwrócić uwagę, aby nie zostać odszukanym.

Na zakończenie debaty jej uczestnicy wypełnili specjalnie przygotowane przez policjantów ankiety podsumowujące przedsięwzięcie, jak również podzielili się wnioskami i spostrzeżeniami. Sołtysom i przedstawicielom spółdzielni mieszkaniowej przekazano ulotki informujące co należy zrobić, aby nie dać się oszukać, z prośbą o ich umieszczenie na tablicach in formacyjnych.
 

KWP Wrocław / ik

Powrót na górę strony